جمعه, ۱۴ آذر ۱۳۹۹ / ۰۵:۰۱:۳۲
تاریخ انتشار: ۱۱ آذر ۱۳۹۰ - ۱۴:۰۱

خاتمی:فتنه گران خیابان ها را به میدان جنگ تبدیل کردند

آیت الله ‘سید احمد خاتمی’ در خطبه دوم نماز جمعه این هفته تهران گفت:دولت انگلیس بارها از ملت ایران توسری خورده است که یکی از آنها مصوبه اخیر مجلس شورای اسلامی در کاهش روابط با این کشور بود.

آیت الله ‘سید احمد خاتمی’ که در خطبه دوم نماز جمعه این هفته تهران سخن می گفت، افزود:دولت‌ انگلیس نزد ملت های جهان اسلام بویژه ایران بی آبرو شده است ومی خواهد هزینه های آن را با دیگر کشورهای اروپایی و سازمان های بین المللی تقسیم و سرشکن کند.

وی با تاکید بر این که انگلیسی ها رسوا شده اند، اظهارداشت: دولت انگلیس بارها از ملت ایران توسری خورده است که یکی از آنها مصوبه اخیر مجلس شورای اسلامی در کاهش روابط با این کشور بود.

وی یادآور شد: این مصوبه ارزشمند از قدم های مثبت و ستودنی مجلس شورای اسلامی است.

امام جمعه موقت تهران ادامه داد: انگلیسی ها سابقه ۱۰۰ ساله خیانت به ایران اسلامی را دارند، اگر قرار شود فهرست خیانت های آنها را بگوییم ‘مثنوی هفتاد من’ می شود .

آیت الله خاتمی خاطرنشان کرد: انگلیس در دوران قاچار با قراردادهای ننگین در پی آن بود که ایران کشوری مستعمره و برده آنان شود که قرارداد رویتر از جمله آنان بود که با هوشیاری آیت الله میرزای شیرازی نقشه آنها نقش بر آب شد.

وی یادآور شد: انگلیسی ها از آغاز سلسله سیاه پهلوی همه کاره بودند، آنها رضاخان را آوردند و وقتی تاریخ مصرفش تمام شد وی را بردند، پسر وی نیز همان گونه بود.

خطیب نماز جمعه این هفته تهران تصریح کرد: در سال ۱۳۳۲ پسر جنایتکار وی را برگردن ملت سوار کردند و وی آن همه غارت و جنایت انجام داد.

آیت الله خاتمی افزود: بعداز پیروی انقلاب اسلامی آنها هر کاری که توانستند علیه ایران انجام دادند اگر کاری نشده نه این که نخواستند بلکه نتوانستند.

وی با یادآوری دخالت آمریکا و انگلیس در فتنه سال ۱۳۸۸ گفت: آنها در فتنه ۸۸ معرکه گردان بودند، وزیر اطلاعات اعلام کرد از برخی ستادهای انتخاباتی بیش از ۱۰۰ بار با سفارت انگلیس ارتباط برقرار کردند، آنها هرکاری که توانستند علیه ایران انجام دادند و آخرین آن تحریم بانک مرکزی بود که این تحریم بی اثر است.

امام جمعه موقت تهران با بیان این که ‘ایران با انگلیس و آمریکا روابطی ندارد’ ، اظهارداشت: انگلیس نیازی به گوشمالی داشت که مصوبه مجلس از آن گوشمالی های آنچنانی بود.

آیت الله خاتمی ادامه داد: دولت انگلیس با این خیانت ها این استحقاق را دارد که بعداز ‘مرگ بر آمریکا’ ، ‘مرگ بر انگلیس’ گفته شود.

وی به شورای امنیت توصیه کرد که بیشتر از این خود را رسوا نکند.

امام جمعه موقت تهران افزود: صدور بیانیه به اتفاق آرا علیه جمهوری اسلامی ایران به این معنا است که با طناب پوسیده انگلیس به چاه رفته اند.

عضو هیات رییسه مجلس خبرگان رهبری همچنین خطاب به کشورهای اروپایی گفت: آمریکا و انگلیس می خواهند هزینه های خود را با شما سرشکن کنند و نفرتی که مردم ایران از آنها دارند را از شما نیز داشته باشند .

آیت الله خاتمی تصریح کرد: اگر آنها یک جزء عقل داشته باشند با طناب پوسیده آمریکا و انگلیس به چاه نمی روند.

وی به اروپایی ها توصیه کرد که سرنوشت خود را با انگلیس گره نزنند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با گرامی داشت روز دهم آذر سالروز شهادت عالم مجاهد و فقیه بزرگ مرحوم آیت الله سید حسن مدرس گفت: شهید مدرس نماد مبارزه با استعمار و استبداد رضاخانی است.

وی افزود: مجلس شورای اسلامی نماد مردم سالاری دینی در نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران است، مجلسی ها در همه ادوار باید شهید مدرس را به عنوان الگو ،چراغ راه خود قرار دهند و بدانند مجلسی در شان نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران است که مدرس وار عمل کند.

خطیب نماز جمعه این هفته تهران همچنین روز ۱۶ آذر، روز دانشجو را گرامی داشت و گفت: ۱۶ آذر نماد روحیه استکبار ستیزی دانشجویان در سال ۱۳۳۲ است که در مقابله با آمریکا و انگلیس تعدادی از آنها به خون غلتیدند و به شهادت رسیدند.

آیت الله خاتمی با بیان این که این روز سندافتخار دانشجویان متعهد است، اظهارامیدواری کرد: دانشجویان با رفتار خود این افتخار را همچنان حفظ کنند.

وی همچنین با تسلیت ایام سوگواری اباعبدالله الحسین (ع) گفت: ماه های محرم و صفر و بویژه روزهای تاسوعا و عاشورا سرمایه های گرانقیمت این ملت هستند.

عضو هیات رییسه مجلس خبرگان رهبری افزود:هیچ مذهبی بجز مذهب تشییع این سرمایه عظیم را با خود ندارد ، سرمایه ای که بتواند میلیون ها دل را یک جا جمع کند، سرمایه ای که کارایی خود را نشان داده است .

آیت الله خاتمی با بیان این که انقلاب اسلامی ایران مدیون عاشورا است، اظهارداشت: ملت ایران با شور حسینی مقابل طاغوت ایستاد و در فتنه سیاه ۸۸ که دنیای استکبار پشت سر آن بود تنها عزای حسینی بود که توانست سفره آنها را جمع کند.

وی یادآور شد: فتنه گران خیابان ها را به میدان جنگ تبدیل کردند ، مردم دیدند که حتی به عزاداران حسینی هم رحم نکردند.

وی ادامه داد: عزاداران حسینی در نهم دی ماه ۸۸ به صحنه آمدند و حماسه بزرگی را آفریدند.

خطیب نماز جمعه این هفته تهران ادامه داد: انتظار می رود خطبا و مداحان در مجالس عزاداری سالار شهیدان این سرمایه را بارور کنند و مسوولانه در این مجالس حاضر شوند .

آیت الله خاتمی همچنین بر ضرورت تبیین دین و فلسفه قیام عاشورا در مراسم عزاداری اباعبدالله حسین (ع) تاکید کرد و گفت: شور حسینی باید در این عزاداری ها موج بزند.

وی در ادامه سخنان خود همچنین هفتم آذر سالروز حماسه آفرینی نیروهای ناوچه پیکان را گرامی داشت و گفت: نیروهای این ناوچه مردانه ایستادند و مقاومت کردند و توان دریایی دشمن را از کار انداختند و ضربه بزرگ اقتصادی به عراق زدند به گونه ای که تا پایان جنگ ارتش بعثی، نتوانست از این ضربه مهلک جان سالم به در ببرد.

 

** عیب جویی از دیگران موجب تخریب جامعه اسلامی می شود

آیت الله خاتمی در خطبه نخست نمازجمعه این هفته تهران نیز‌ هشتمین مانع استجابت دعا را عیب جویی دانست و گفت: عیب جویی از دیگران بویژه عیب جویی برادران مسلمان از یکدیگر موجب تخریب جامعه اسلامی می شود.

وی با بیان این که انس با پرودگار عالم اصل اساسی در بندگی است افزود: این انس زیر مجموعه هایی دارد که یکی از آنها دعاست.

عضوهیات رییسه مجلس خبرگان رهبری با بیان این که هشت دلیل عمده برای پذیرفته نشدن دعا وجود دارد گفت: پیش از این هفت دلیل عدم استجابت دعا شامل رو راست نبودن ،‌ صداقت نداشتن با خدا، مخالفت عملی با سنت پیغمبر، عمل نکردن به قرآن، داشتن رفتار جهنمی، رفتار دور کننده از بهشت، ناسپاسی نعمت های خداوند و دوستی با شیطان گفته شد.

آیت الله خاتمی هشتمین رفتاری را که مانع از استجابت دعا می شود عیب جویی از مردم دانست و افزود: حضرت علی (ع) می فرمایند کسانی را ملامت می کنید که شما شایسته تر به ملامت در این عرصه هستید و ار این فرمایش مولا علی (ع) اینگونه استفاده می شود که رفتار نادرست اجتماعی در اجابت نشدن دعاها نیز تاثیر گذار است.

خطیب نماز جمعه تهران ادامه داد: یکی از رفتارهای نادرست اجتماعی عیب جو بودن و دنبال عیب دیگران بودن است که از آن به تخریب یکدیگر تعبیر می شود.

وی افزود: قرآن کریم در سوره حجرات آیه ۱۱ مجموعه جامعه اسلامی را یک واحد می داند و می فرماید همدیگر را خراب نکنید و فکر نکنید یک برادر مسلمان خراب شد، شما سالم می مانید بلکه با این رفتار ها کل جامعه اسلامی خراب می شود.

عضو هیات رییسه مجلس خبرگان رهبری با یادآوری اینکه از افراد عیب جو امروزه به عنوان منتقدان حرفه ای تعبیر می شود گفت: برخی منتقدان وظیفه ای عمل می کنند و اگر جایی انتقاد نباشد دنبال عیب نمی گردند اما منتقدان حرفه ای حتی اگر جایی عیب نباشد تلاش می کنند عیب جویی کنند.

آیت الله خاتمی یاداور شد: عیب جویی اثر وضعی دارد و اگر امروز کسی تلاش می کند برادر دینی خود را خراب کند، روزی نیز خودش خراب خواهد شد.

خطیب نماز جمعه تهران اظهار داشت کسی که دنبال گرفتن عیب های این و آن است خداوند او را رسوا می کند ،‌ چنین انشان هایی معمولا خود را بی عیب و نقص می دانند.

وی گفت: نبی اکرم (ص) در روایتی می فرماید ‘در عیب آدم همین بس که عیب جویی کند از عیبی که در خودش است.’

آیت الله خاتمی افزود : مولا علی (ع) نیز در حکمت ۲۵۲ می فرماید ‘بالاترین عیب این است که عیبی را از مردم بگیری که در خودت وجود دارد .’

وی گفت: ایشان همچنین در خطبه ۱۴۰ نهج البلاغه یک تذکر، نصیحت و موعظه ای دارند مبنی بر اینکه’ عجله نکن در اینکه از یکی ایراد بگیری چه بسا که خدا گناهش را می بخشد و مبادا گناه خود را کوچک بشماری چه بساد خدا همین گناه کوچکت را بزرگ می بیند.’ خطیب نماز جمعه تهران ادامه داد: انسان عیب جو وقتی به واکاوی خود بپردازد مشاهده می کند که خودش کانون عیب است و غیر از معصومین هیچ کس نمی تواند ادعا کند عیبی ندارد و اگر کسی به اصلاح خود بپردازد، فرصت عیب جویی از دیگران را نمی یابد.

عضو هیات رییسه مجلس خبرگان رهبری افزود: امروزه در جامعه کسانی وجود دارند که در عرصه دعوت به وحدت در خط مقدم هستند اما در همان حال خودشان تفرقه افکنی می کنند و کسانی نیز دم از حقوق مردم می زنند اما در همان حال آب به آسیاب دشمن می ریزند و به مردم خیانت می کنند.

وی با تاکید بر اینکه اینگونه رفتارها بیماری و به تعبیر امیر المومنین (ع) ‘اکبر العیب’ است گفت: امروزه کسانی در جامعه وجود دارند که فریاد ‘وا اخلاقا’ سر می دهند و می گویند بداخلاقی جامعه را دچار مشکل کرده اما در عین حال خودشان رفتار غیر اخلاقی دارند.

خطیب نماز جمعه تهران به ایام سوگواری و عزدارای سالار و سرور شهیدان حضرت اباعبدالله حسین (ع) و ۷۲ تن از یاران باوفای ایشان اشاره کرد و گفت: روزهای سنگین داغ سیدالشهدا (ع) را می گذارنیم و عجیب اینکه هر داغی بعد از گذشت مدتی کهنه می شود اما مصیبتی که هیچ وقت کهنه نمی شود داغ حسین (ع) است.

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرتان را بیان کنید