به گزارش خبرگزاری فارس از بوشهر، اسماعیل مرحمتی ظهر امروز در جمع خبرنگاران اظهار داشت: در اجرای مصوبه هیئت وزیران و تصمیم نمایندگان ویژه رئیس جمهور و بند۴ صورتجلسه مورخ ۱۸خرداد‌ماه ۹۰ ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا وارز، به منظور اجرای طرح شناسه‌دارکردن کالاهای وارداتی، وزارت صنعت، معدن و تجارت پروژه شبنم (شبکه بازرسی و نظارت مردمی) را طراحی و پیاده سازی کرده است.
مرحمتی اضافه کرد: این پروژه با انعقاد تفاهمنامه بین ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز، گمرک جمهوری اسلامی ایران، سازمان استاندارد و معاونت توسعه فناوری اطلاعات و تجارت الکترونیکی، سازمان توسعه تجارت ایران، سازمان حمایت تولیدکنندگان و مصرف کنندگان از وزارت صنعت، معدن و تجارت از ابتدای آبان‌ماه ۹۰ برای گروه اول کالای هدف طراحی شده است.
وی گروه اول کالای هدف را لوازم خانگی شامل انواع گوشی تلفن همراه، انواع موتور یخچال و فریزر، انواع تلویزیون، انواع مایکروفر، انواع دوربین، انواع کولر گازی، انواع اتو، انواع آبمیوه گیری، سه کاره و پنج کاره، جاروبرقی، انواع لوازم صوتی و تصویری، رایانه و ملحقات آن شامل انواع چاپگر، انواع لپ تاپ، انواع مانیتور، انواع جوهر و تونر چاپگر، تجهیزات پزشکی شامل دستگاه‌های سنجش فشار خون، دستگاه‌های گلوکومتر(سنجش قند خون) نوارهای دستگاه سنجش قند خون، ایمپلنت‌های جراحی و آرایشی و بهداشتی شامل عطر و ادکلن، انواع خوشبو کننده اسپری و رنگ مو ذکر کرد.
سرپرست سازمان صنعت، معدن و تجارت استان بوشهر اضافه کرد: با اجرای این پروژه گواهی دریافت بارکد دو بعدی شبنم به‌عنوان یکی از اسناد الزامی در هنگام ترخیص کالا از واردکننده دریافت می‌شود.
مرحمتی یادآور شد: نمایندگی‌های اجرای این طرح در حال حاضر فعال هستند و اطلاعات تماس با آن در سایت طرح به آدرس www.shabnam.ir قابل دستیابی است.
مرحمتی با یادآوری و گرامیداشت هفته بسیج ادامه داد: بسیج دیگر به‌عنوان یک لباس مطرح نیست بلکه در اقشار مختلف به صورت یک فرهنگ نهادینه شده است.
وی افزود: باید حرکت فرهنگی بسیجی همواره در جامعه حفظ شود و در راه ارایه خدمت صادقانه به مردم از آن استفاده کرد.