اعتصاب کارکنان دولت پرتغال در اعتراض به اجرای طرح های ریاضت اقتصادی در این کشور اغاز شد.کارگران پرتغالی روز چهارشنبه در اعتراض به پذیرش بسته کمک مالی صد و هشت میلیارد دلاری از سوی دولت این کشور اعتصاب کردند.

دریافت این کمک مالی با کاهش اجباری هزینه های عمومی لیسبون و همچنین تعدیل گسترده نیرو در شرکت ها همراه خواهد بود و کارگران قصد دارند امروز نیز به طور گسترده ای اعتصابشان را ادامه دهند.

به گزارش مونیتورینگ اخبار خارجی واحد مرکزی خبر، سازماندهی اعتصاب اخیر را کنفدراسیون عمومی کارگران و همچنین اتحادیه کارگران دولتی پرتغال بر عهده دارند.

این دو سازمان بزرگ نماینده نود درصد از کارگران عضو اتحادیه صنفی در پرتغال به شمار می روند.

حزب حاکم میانه راست در پرتغال اخیرا پیش نویس برنامه بودجه سال ۲۰۱۲ این کشور را منتشر کرد که بر اساس آن پاداش تعطیلات پایان سال کارکنان دولت به مدت دو سال حذف خواهد شد.

همین مسئله نیز باعث شد که اتحادیه های کارگری در این کشور برای اعتصاب گسترده فراخوان دهند.

این اعتصاب بر فعالیت ناوگان حمل و نقل عمومی، مدارس، بیمارستان ها و همچنین خطوط هواپیمایی تاثیر خواهد داشت.

کارگران مسئول جمع آوری زباله در پرتغال نیز اواخر روز چهارشنبه در مقابل مرکز کارشان در لیسبون زنجیره انسانی تشکیل دادند و روند جمع آوری زباله را در روز پنجشنبه نیز مختل کردند.

رئیس اتحادیه کارگران دولتی پرتغال گفت کارگران خواهان مذاکره هستند.

جوئائو پرونکا افزود ما خواهان گفتگو و مذاکره هستیم.

ما خواستار تمرکز سیاستمداران بر ایجاد فرصت های شغلی هستیم و می خواهیم که شاهد مصالحه احزابی باشیم که این سیاست ها را دبنال می کنند.

ما خواستار ایجاد شرایطی در کشور هستیم که زمینه مبارزه بهتر با بحران را فراهم کند.

آنیبال موریا، یکی از کارگران اعتصابی در پرتغال نیز گفت کارگران اروپایی نباید تاوان بحران بدهی را بپردازند.

موریا افزود این فقط مشکل کارگران پرتغال نیست بلکه مشکل کارگران در سراسر اروپا است.

این مشکل اساسا اروپایی است.

هم اروپایی است و هم جهانی.

کارگران در سراسر دنیا به خاطر آنچه رخ می دهد، مسئول نیستند. متروی لیسبون یازده و نیم دیشب درهای خود را به روی مردم بست و فعالیت آن تا ساعت یک ظهر روز جمعه نیز کاملا معلق خواهد بود.

مسافران درون شهری نیز که برای تردد به شبکه راه آهن پرتغال وابسته هستند، شامگاه چهارشنبه آثار اعتصاب و کاهش خدمات دهی را حس کردند.

مسئولان راه آهن پرتغال اعلام کرده اند که میزان خدمات دهی آنها در سراسر این کشور روز پنجشنبه کمتر از بیست درصد خواهد بود.

کارکنان بیمارستان های پرتغال نیز اخیرا در اعتراض به کاهش هزینه های بهداشت و درمان، کاهش حقوق و افزایش مالیات ها اعتصاب کردند.

سازمان مدیریت فرودگاه های پرتغال (اِی اِن اِی) نیز اعلام کرد که اعتصاب کارکنان برج مراقبت، خدمه پرواز و کارمندان عمومی خطوط هوایی، روند پروازها را از ساعت ده شب چهارشنبه تا نیمه شب پنجشنبه مختل خواهد کرد.

کارگران پرتغال همچنین به طرح دولت این کشور برای اخذ مالیات پنجاه درصدی از پاداش های پایان سال و حذف مزایای کارکنان دولت در دو سال اینده اعتراض دارند.

هر یک از این پاداش ها تقریبا معادل حقوق یک ماه کارمندان دولت است.

طبق پیش بینی ها، تولید ناخالص داخلی پرتغال امسال یک ممیز نه دهم درصد کاهش خواهد داشت و میزان کاهش آن در سال دو هزار و دوازده نیز دستکم دو ممیز هشت دهم درصد خواهد بود.

بدین ترتیب پرتغال باید خود را برای بدترین رکود اقتصادی خود از زمان انقلاب سال ۱۹۷۴ آماده کند.

نرخ بیکاری پرتغال نیز اینک به دوازده ممیز چهار دهم درصد یعنی بالاترین حد خود از دهه ۱۹۸۰ میلادی رسیده است.

اکنون نگرانی ها درباره احتمال کارمندان بخش خصوصی در پرتغال که به تعطیلی بانک ها و صنایع منجر خواهد شد نیز شدت یافته است.

با وجود این، دولت لیسبون اعلام کرده است پیش بینی می کند که در روز پنجشنبه حداقل خدمات عمومی لازم برای مردم فراهم باشد.

به نظر می رسد که به موازات تشدید طرح های ریاضت اقتصادی در پرتغال، تظاهرات و اعتصاب های این کشور نیز ابعاد گسترده تری پیدا خواهد کرد.