جمعه, ۱۴ آذر ۱۳۹۹ / ۲۰:۱۲:۲۰
تاریخ انتشار: ۰۲ آذر ۱۳۹۰ - ۲۲:۱۸

دستگاه قضایی در پرونده فساد مالی کوتاه نخواهد آمد

رئیس قوه قضاییه با اشاره به فشارهای کشورهای غربی به ویژه آمریکا بر کشورمان اشاره کرد و اظهار داشت: در چند روز اخیر کشورهای غربی خصوصا امریکا تلاش فراوانی کردند که از جهات متعددی به کشور ما فشار وارد کنندپایگاه خبری افق به نقل از اداره کل روابط عمومی قوه قضاییه، صادق آملی لاریجانی در جلسه امروز […]

رئیس قوه قضاییه با اشاره به فشارهای کشورهای غربی به ویژه آمریکا بر کشورمان اشاره کرد و اظهار داشت: در چند روز اخیر کشورهای غربی خصوصا امریکا تلاش فراوانی کردند که از جهات متعددی به کشور ما فشار وارد کنندپایگاه خبری افق به نقل از اداره کل روابط عمومی قوه قضاییه، صادق آملی لاریجانی در جلسه امروز مسئولان عالی قضایی نقش بسیج در اقتدار و استواری نظام اسلامی را مهم توصیف کرد و گفت: بسیج به همراه نیروهای مسلح دیگر کشور که همه در راستای انقلاب اسلامی هستند، موجب شد که مقاومت و دفاع مردم ما دوچندان بشود و از این جهت نقش بسیار مهمی در اقتدار و استواری کشور داشته است و ما از خداوند متعال توفیقات بیشتر این نهاد را خواستاریم و امیدواریم همیشه در راه ارزش‌هایی که بر اساس آن، این نهاد تاسیس شده گام بردارد.

آملی لاریجانی با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای غدیر افزود: سردار بی‌ادعا، شهید حاج حسن ‌تهرانی مقدم سرداری کم نظیر در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بود که در تحقیقات و در توانمندی موشکی کشور نقش بسیار مهمی داشت و ما از خداوند متعال علو درجات همه این شهیدان عزیز را خواستاریم و امیدواریم که با ارواح طیبه ائمه‌اطهار(ع) و شهدا محشور شوند.

رئیس قوه قضاییه در ادامه به فشارهای کشورهای غربی به ویژه آمریکا بر کشورمان اشاره کرد و اظهار داشت: در چند روز اخیر کشورهای غربی خصوصا امریکا تلاش فراوانی کردند که از جهات متعددی به کشور ما فشار وارد و حتی گاهی با اشاره و کنایه بحث حمله نظامی را مطرح کنند و از طریق نهادهای بین‌المللی نظیر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و کمیته سوم حقوق بشر سازمان ملل که تحت فشار و تحت تاثیر آنها هستند قطعنامه‌ای علیه کشور ما صادر کردند.

وی تأکید کرد: وظیفه این نهادهای بین‌المللی حمایت از قانونمندی در جهان است، نه منعکس کردن آرای کشورهای زورمند و زورمدار و نه کسانی که خودشان را سلطان بی‌رقیب در دنیا می‌دانند و این مسئله بسیار زشت و زننده است که یک سند بین‌المللی مثل قطعنامه آژانس یک هفته پیش از انتشار در اختیار کشورهای قدرتمند جهان قرار می‌گیرد در حالی که چنین قانونی در آنجا حاکم نیست که باید قطعنامه‌ها در اختیار چند قدرت مسلط در دنیا باشد.

رئیس قوه قضاییه افزود: این مسئله یک خلاف آشکار قانونی بود که انجام شد و خود آمریکایی‌ها هم اعتراف کردند که مضمون قطعنامه همان بود که ما می‌خواستیم. این نشان از یک هماهنگی قبلی دارد و ما بسیار متاسفیم که نهادهای بین‌المللی به این آشکاری وجهه خودشان را در بین مردم دنیا از دست می‌دهند.

آملی لاریجانی اتکا ملت ایران به باورها و اعتقادات دینی را موجب عزت و سرافرازی آنان دانست و گفت: قدرت‌های پوشالی بدانند که ملت ما براساس دین و اعتقاد خود عمل می‌کند که یکی از زیباترین آیات کتاب آسمانی‌اش این است که «ولا یَحزُنکَ قَولُهُم انِّ‌العِزَّه للهِ جَمیعاً» که مطابق آن اعتقاد ما بر این است که تمام عزت در نزد حق‌تعالی است و هرکس به حق‌تعالی نزدیک‌تر شد عزیزتر و قدرتمندتر است و بنابراین ملتی که به کتاب آسمانی‌ و به راهی که برایش ترسیم کرده یقین دارد از این قدرت‌های پوشالی هیچ خوفی نخواهد داشت.

وی افزود: کشورهای غربی به خاطر این‌که قرن‌ها در فریبکاری سیر کرده‌اند و با حیله‌گری منابع کشورها را ربوده‌ وکشورها را زیر سیطره استعماری داشته‌اند نمی‌توانند بفهمند که چطور یک ملت وقتی شهادت را قبول می‌کند و قدم برداشتن در راه خدا را مجاهدت می‌داند و از شهادت استقبال می‌کند دارای چنان قدرتی می‌شود که از هیچ فشار و ظلم و ستمی خوف نخواهد داشت.

رئیس قوه قضاییه گفت: حق‌تعالی وقتی کسی در مسیر او قرار بگیرد او را قدرتمند می‌کند اما کشورهای استکباری این مطلب را نمی‌فهمند؛ ولی باید بدانند که این کشور بیش از سی سال در مقابل این دشمنی‌ها و این رفتارهای ظالمانه مقاومت کرده است.

آملی لاریجانی با اشاره به اینکه «پاسخ ملت ما همان است که مقام معظم رهبری فرمودند: ما ملتی نیستیم که بنشینیم و تماشا کنیم قدرت‌های پوشالی که از درون موریانه ‌خورده‌اند ملت استوار و پولادین ایران را تهدید کنند. هرکسی فکر تجاوز به جمهوری اسلامی ایران در مخیله‌اش خطور کند، باید خود را آماده دریافت سیلی‌های محکم و مشت‌های پولادین کند» گفت: امیدواریم کار به این سیلی‌های محکم نرسد.

وی به مسئله حقوق بشر و رفتارهای دوگانه و متناقض غربی‌ها نیز اشاره کرد و افزود: در مسئله حقوق بشر هم دست آمریکایی‌ها و غربی‌ها رو شده، که آخرین نمونه‌اش همین رفتاری است که آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها با مردم خودشان دارند و همه مردم دنیا می‌بینند که رفتار پلیس آنها با عده‌ای که به ظلم‌‌ها و بی‌عدالتی‌ها معترض هستند و اعتراضشان هم مسالمت‌آمیز است، چگونه است و چطور عده‌ای از مردم که به بی‌عدالتی‌ها معترضند به خاک و خون کشیده‌ شده‌اند.

آملی لاریجانی با تأکید بر این نکته که «در تمام دنیا هر کجا جنگ و درگیری و خشونت هست ردپای آمریکا هم دیده می‌شود»گفت: مردم آنوقت چطور قبول کنند که شما برای حقوق بشر دل می‌سوزانید. در حالی که اسرائیل که از همه نوع حمایت‌های آمریکا و کشورهای غربی بهره‌مند است علنی بمب اتمی ساخته و با آژانس هم هیچ‌ همکاری ندارد، هیچ قرارداد بین‌المللی در مورد مساله اتمی امضا نکرده و هیچ کارشناس آژانس را به کشورش راه نداده، اما کسی کاری به آنها ندارد.

رئیس قوه قضاییه سپس به تشریح رفتار و نگرش ایران به مقوله انرژی هسته‌ای پرداخت و گفت: ما همواره گفته‌ایم بحث انرژی هسته‌ای در کشور ما صلح‌آمیز است و بحث بمب اتم و امثالها مطرح نیست. قراردادهای آژانس را پذیرفته‌ایم. کارشناس‌ها به این کشور آمده‌اند و دائما رصد می‌کنند اما شما ببینید رفتار این کشورها چقدر دوگانه است.

وی با اشاره به اینکه «نحوه برخورد این کشورها با مساله حقوق بشر ابزاری است» به سفر دبیر ستاد حقوق بشر کشورمان نیز اشاره کرد و گفت: از دبیر ستاد حقوق بشر کشورمان دکتر محمدجواد لاریجانی تشکر می‌کنم که در مناظره‌های بسیار خوب و استوارش این دورویی و دوگانگی را به رخ آمریکایی‌ها کشید و با صدای رسا اعلام کرد که آمریکا خودش پشت سر هر تروری در دنیاست و خودش تروریست بزرگ دنیا است.

رئیس دستگاه قضا سپس به موضوع پیگیری فساد مالی بانکی اشاره کرد و گفت: قوه قضاییه مکرر اعلام کرده که این پرونده را با دقت و سرعت رسیدگی می‌کند. هر چند ابعاد این پرونده بسیار گسترده است و هر روز هم که جلو می‌رویم ابعاد جدیدی پیدا می‌شود که طبیعتا باید دیده و رسیدگی بشود.

آملی لاریجانی وظیفه و عملکرد قوه قضاییه را جدا از شعار و بحث‌های رسانه‌ای برشمرد و تأکید کرد: کار قوه قضاییه کار قانونی است وکارش شعاری نیست که یک روز یک جور شعار بدهیم و یا با یک کلمه و جمله تمام بکنیم. بلکه باید ابعاد مسئله بررسی شود تا به کسی هم ظلم نشود و از طرفی هم بحث حقوق ملت مطرح است که باید استیفای حقوق مردم بشود.

رئیس قوه قضاییه افزود: متأسفانه عده‌ای که منافعشان ظاهرا در خطر است تلاش می‌کنند با جوسازی‌های رسانه‌ای، فضای رسانه و فضای عمومی کشور را آلوده کنند تا شاید جوانب مسئله روشن نشود. این افراد یک روز برخی را تطهیر می‌کنند و روز دیگر عده‌ای را مقصر محسوب می‌کنند اما گویا نمی‌دانند که ما یک دستگاه قضایی هم در کشور داریم که مسوول رسمی رسیدگی است و جای رسیدگی در روزنامه‌ها و مصاحبه‌ها نیست و لذا باید بدانند که دستگاه قضایی مقهور این جوسازی‌ها نخواهد شد.

وی گفت: بارها گفته‌ام که اگر بنا باشد دستگاه قضایی براساس این فضاسازی‌ها کار کند باید هر روز یک طرف بچرخد در حالی که مسیر قانونی ما روشن است و رسیدگی‌ها براساس مطالبی که از خود متهمان به دست می‌آید و براساس قراین و مستنداتی که وجود دارد و کم هم نیست به صورت همه جانبه خواهد بود و در هر مرحله هم امیدواریم به اندازه کافی مساله شفاف باشد که بتوانیم به اطلاع مردم برسانیم.

رئیس قوه قضاییه افزود: همه باید بدانند که ما نمی‌توانیم از مساله رسیدگی به این پرونده کوتاه بیاییم؛ حتی اگر کسانی هم صدایشان بلند ‌شود باز هم ما کار خود را انجام می‌دهیم و چون پای استیفای حقوق ملت در پیش است ما نمی‌توانیم در این مساله عقب‌نشینی کنیم.

آملی  لاریجانی، حجت الاسلام والمسلمین اژه‌ای را قاضی برجسته و با سابقه دانست و گفت: مطمئنم که وی که قاضی برجسته و باسابقه بسیار خوبی است و در این کار نظارت و مسوولیت را پذیرفته‌اند، با دقت و با قاطعیت و بدون این‌که به کسی بخواهد اجحاف بشود به این مسئله رسیدگی خواهند کرد.

وی افزود: این‌که افرادی بگویند شما چرا کسانی را دستگیر می‌کنید چرا عده‌ای را احضار می‌کنید و یا چرا بازداشت می‌کنید واقعاً حرفهای نادرستی است و من اخطار می‌کنم به این افراد که بی‌جهت فضای کشور را آلوده نکنند و در مسیری که نه به نفع خودشان و نه به نفع نظام است گام برندارند. چرا که کشور نیاز به آرامش و همدلی و وحدت دارد.

رئیس قوه قضاییه دستگاه قضایی را «نهاد موظف و مسوول در جمهوری اسلامی برای رسیدگی به اینگونه تخلفات و جرایم دانست» و گفت: هیچ حقی هم از حق عمومی مردم بالاتر نیست. ما موظفیم رسیدگی کنیم و اگر روزی کنار بکشیم و عقب نشینی کنیم، خیانت کرده‌ایم. بنابراین چاره ای جز این نیست که نهاد رسمی رسیدگی کننده، در این کشور در یک فضای آرام و معقول به این مسئله رسیدگی کند چرا که حقوق مردم، اموال مردم و اموال عمومی چیزی نیست که ما بتوانیم بگوییم حالا کسی را که به یک چنین فساد بزرگ اقتصادی دامن زده و افراد متعددی به او کمک کردند، رهایش کنیم.

در ادامه این جلسه موضوع نحوه اجرای احکام مدنی در سراسر کشور مورد بحث و بررسی قرار گرفت و با بررسی دقیق ماده ۱۰ قانون تشکیل دادگاههای عمومی و انقلاب و سایر مواد قانونی مرتبط، بر تمرکز اجرای احکام تاکید شد و مقررگشت جلسه تبیین و بررسی دقیق‌تر نحوه اجرای این موضوع با حضور جمعی از رؤسای کل دادگستری استانها و برخی از مسئولان عالی قضایی برگزار شود.

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرتان را بیان کنید