۳ روز بعد از دریافت حکم مدیر عاملی در سال ۷۵ اولین دیدار رو در روی من با ناصر حجازی اتفاق افتاد. بیاد دارم قبل از دریافت حکم در جلسه ای با ایروانی که میرولد نیز آنجا بود ، با صراحت گفتم که اگر مدیر عامل شوم ، ناصر حجازی تنها گزینه من برای سرمربیگری استقلال است.انتخاب حجازی بنا به دلایلی کار راحتی نبود.

مدیر عامل استقلال در گفت و گویی خواندنی به طرح صحبت های جدید درباره مرحوم حجازی پرداخته و درباره برخی نظرات و ایده‌های او نیز مساپلی مطرح کرده است.

سایت ناصر حجازی در آستانه سالروز تولد اسطوره به مصاحبه ای دو قسمتی با علی فتح الله زاده پرداخته است که متن بخش اول آن را در زیر می خوانید:

–          اولین دیدار با ناصر حجازی را به یاد دارید.

۳ روز بعد از دریافت حکم مدیر عاملی در سال ۷۵ اولین دیدار رو در روی من با ناصر حجازی اتفاق افتاد. بیاد دارم قبل از دریافت حکم در جلسه ای با ایروانی که میرولد نیز آنجا بود ، با صراحت گفتم که اگر مدیر عامل شوم ، ناصر حجازی تنها گزینه من برای سرمربیگری استقلال است.انتخاب حجازی بنا به دلایلی کار راحتی نبود. بیاد دارم که ایروانی گفت با این حرف قصد دارید تا پیشنهاد مدیرعاملی را رد کنید و من گفتم که قصد دارم تا کارهای ویزه انجام دهم . ۳ روز بعد ساعت ۱۱ شب با حجازی در دفتر باشگاه قرار گذاشتم و بیشتر از ۵ دقیقه طول نکشید که ما به توافق رسیدیم.

–          چرا تنها انتخاب شما ناصر حجازی بود.

می دانستم  که رک است ،  شجاعت دارد و می تواند تیم بحران زده استقلال را جمع کند و در تیم انضباط ایجاد نماید.

–          صحبتهای قلعه نویی در برنامه نود با واکنشهایی همراه بود و علیرغم آنکه قلعه نویی گفته بود از شما برای بیان صحبتهایش اجازه گرفته است در تایید یا تکذیب حرفهای وی صحبتی نداشتید. می خواهیم واقعیت را از سوی شما بدانیم.

همانطور که گفتم انتخاب من از ابتدا حجازی بود و بعد از جلسه با ایروانی و قبل از صحبت و توافق با حجازی،  در جلسه ای با حضور قلعه نویی و تعدادی دیگر از دوستان از انتخاب و پیشنهاد خودم صحبت کردم و قلعه نویی که در آن زمان فقط بازیکن و البته کاپیتان تیم بود ، از پیشنهاد من خوشحال شد و گفت که تلاش و همراهی خود را بعنوان کاپیتان برای پیوستن حجازی به استقلال انجام خواهد داد.

–          راستی بهتر نبود ملاقات قلعه نویی با حجازی در بیمارستان فقط با حضور شما و در آرامش اتفاق می افتاد تا افرادوعکاسانی  که وی را همراهی کردند و باعث شد واکنشهایی علیه وی شکل بگیرد.

قطعا همینطور است  و اگر همراه من می آمد ، شرایط فرق میکرد اما متاسفانه عده ای که دنبال منافع شخصی بودند ، نا آگاهانه و بدون اندیشه بشکلی شرایط آن ملاقات را ترتیب دادند تا دیداری که می توانست مثبت قلمداد شود ، بازتابی منفی پیدا کند .همیشه دوست داشتم با حضور ناصر حجازی در راس  امور فنی و در جایگاهی چون بکن بائر و با سرمربیگری قلعه نویی مثلثی تشکیل دهم تا قدرت اول آسیا شود اما افسوس که بعضی شیطنتها که به اختلاف حجازی و قلعه نویی دامن میزد ، باعث شد تا این اتفاق هرگز نیفتد.

–          در طی ۲ فصل و اندکی بیشتر با حجازی افتخارات بسیاری بدست آوردید ، نایب قهرمانی آسیا ، قهرمانی و نایب قهرمانی  لیگ ، قهرمانی جام پرچم ترکمنستان ، قهرمانی جام خزر و…در طی ۲ سال این مقامها افتخارات کمی نبود.

باور کنید امروز برخلاف بسیاری از افراد که خود را به نام حجازی می چسبانند ، کمتر کسی مثل من با حجازی راحت بود.ما مسافرتهای بسیاری در کنار هم بودیم ، اتریش ، آلمان ، ترکمنستان ، عراق و…بین ما صمیمیت و رفاقت خاصی برقرار بود .این اواخر به اتفاق ایرج نوذری و رفیعی به مهمانی یکی از خیریه ها رفتیم که شوخی های ما باعث شده بود تا حجازی از خنده زیاد کمی از لحاظ تنفس اذیت شود.زمانی که سرمربی بود و تیم نتیجه نمی گرفت، حجازی بشدت عصبانی میشد و کسی جرات نداشت به وی نزدیک شود اما من در آن فضا بیکباره با شوخی فضای اخلاقی وی را تغییر میدادم .بسیاری میگویند که فتح اله زاده بدلیل رفاقت هر زمان که به استقلال آمد ، حجازی را نیز با خود می آورد اما کسی که در ۲ سال این همه افتخار بدست می آورد و توان فنی بالایی دارد ، بدلیل رفاقت پست میگیرد؟ آیا غیر از آن است که وی را از لحاظ فنی سر آمد تمام مربیان میدانستم؟

–          حجازی همیشه اعتقاد داشت که باید مدیران ۲ باشگاه استقلال و پرسپولیس را از لحاظ مالی درک کرد. آیا در عمل نیز اینگونه بود.

دقیقا همینطور است.حجازی آنچنان به استقلال عشق می ورزید که در بسیاری از موارد خود را فدای باشگاه میکردو از آنجا که می دانست باشگاه مشکلات مالی دارد ، نهایت همکاری را با مدیر داشت. بیاد دارم که قصد خرید مجیدی و یکی دو بازیکن دیگر را داشتیم که رقم آنها در حدود ۸ میلیون بود.برای آنکه حجازی بدلیل پرداخت چنین رقم بالایی مخالفت نکند ، رقم را  به وی بمراتب پایین تر گفتیم.بجای آنکه من بعنوان مدیر مخالفت کنم ، حجازی از روی دلسوزی برای باشگاه مخالف پرداخت چنین رقمی بود.این نشان از منش و معرفت بزرگ حجازی داشت.

–          حجازی در طی آن ۲ سال علیرغم کسب افتخارات بسیار در داربی ها موفق نبود  ، شما بعنوان مدیر عامل دلیل این عدم کسب موفقیت را چه می دانید.

در آن سالها داوران سوری دیدارهای استقلال و پرسپولیس را قضاوت میکردند.داوری هایی که بر علیه استقلال بود و با مشاهده دوباره فیلم بازیها می توانید صحت حرف مرا تایید کنید و حجازی چوب این نا داوریها را خورد. بگذارید اینجا برای اولین بار موردی را بگویم ،  از دیداری که  البته حجازی سرمربی استقلال نبود و پرسپولیس مقابل ما ۹ نفره شد و  بازی با تساوی به پایان رسید ، دخالت مستقیم فائقی باعث آن نتیجه شد و وی اجازه نداد تا استقلال بعد از ۹ نفره شدن پرسپولیس به برتری برسد و حجازی در سالهایی مقابل پرسپولیس قرار می گرفت که چنین فضایی حاکم بود.ضمن آنکه میل به بازی تهاجمی و زیبا در مقابل پرسپولیس که فیزیکی بازی میکرد و علاقه بیش از حد حجازی به برد که باعث اضطراب و استرس بیشتر در وی میشد ، در کسب آن نتایج تاثیر گذار بود.حجازی به فوتبال تهاجمی و تماشاگر پسند علاقه داشت که در داربی به کمترین مساله ای که توجه می شود ، فوتبال تهاجمی است.

–          در آن سالها می گفتند که با حجازی قبل از مرحله نیمه نهایی جام باشگاههای آسیا اختلاف پیدا کرده بودید.

اصلا چنین چیزی نبوده است و این حرف را رد میکنم.  اتفاقا بعد از نایب قهرمانی آسیا که حجازی ناراحت و عصبانی بود ، به وی گفتم نایب قهرمانی کمتر از قهرمانی نیست و این افتخار بزرگی است و دلیل ندارد عصبانی باشید ، ما نایب قهرمان آسیا شده ایم و همانطور که حجازی گفته بود ۱۰ سال زمان برد تا این مفام دوباره تکرار شود.

–          از بازی با سایپا صحبت کنیم ، اینکه بعضی از بازیکنان کم کاری کردند تا حجازی برکنار شود.

الان حجازی حضور ندارد که از حرف من خوشش بیاید یا خیر اما من واقعا در جریان نیستم و اگر بازیکنی کم کاری کرده باشد ، نه فقط به حجازی که به هوادارانش خیانت کرده است و قطعا تقاص رفتارش را خواهد داد.

–          اگر زمان به عقب برگردد ، بعد از بازی با سایپا چه تصمیمی می گیرید.

حجازی بعد از فینال جام باشگاههای آسیا در مصاحبه ای  تند مسایلی مطرح کرد  که باعث دلخوری هیات مدیره شده بود. حجازی انتظار قهرمانی در آسیا داشت و نتوانسته یود عدم قهرمانی را بپذیرد و باور نمی کرد که نایب قهرمانی نیز از بضاعت ما بیشتر بوده است و همین مساله و عصبانیت از قهرمان نشدن باعث آن مصاحبه شد. من نیز تجربه امروزی را نداشتم که بتوانم هیات مدیره را جهت حفظ حجازی متقاعد کنم و بعد از بازی با سایپا شرایط بگونه ای پیش رفت که حجازی از کار بر کنار شد اما اگر زمان به عقب برگردد و من نیز شرایط امروزی را داشته باشم ، بطور یقین حجازی در استقلال ماندگار بود.