رئیس ‌جمهوری ونزوئلا اقدامات واشنگتن و هم‌پیمانان اروپایی‌اش را در‌خصوص مساله سوریه به شدت مورد انتقاد قرار داد و تاکید کرد: آنها در حال آماده‌سازی زمینه‌ای برای سرنگونی حکومت بشار اسد هستند.به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، هوگو چاوز، رئیس‌جمهوری ونزوئلا اعلام کرد که آمریکا و همپیمانان اروپایی این کشور بر آن هستند تا همان‌طور که معمر قذافی، حاکم لیبی را از کار بر کنار کردند، بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه را نیز از کار برکنار کنند.

ایسنا به نقل از خبرگزاری فرانسه،این رهبر ونزوئلا از مداخله نظامی غرب در خاورمیانه که از سال ۲۰۰۰ تاکنون ادامه داشته است، انتقاد کرد.

این انتقاد برای نخستین‌بار با اعلام حمایت چاوز از صدام آغاز شد.

رئیس‌جمهوری ونزوئلا خطاب به حامیانش در یک تظاهرات در شهر کاراکاس اعلام کرد: آمریکا و همپیمانان اروپایی‌اش به اختلافات در سوریه دامن می‌زنند و باعث می‌شوند حملات تروریستی، خون‌ریزی و کشتار در سوریه افزایش یابد و این‌گونه اقدامات همانند اقداماتی است که غرب در ابتدای سال جاری در لیبی انجام داد.

وی افزود: آنها با استفاده از بمباران فقط دولت لیبی را سرنگون نکردند، بلکه کشوری را ویران ساختند و قذافی را ترور کردند. در حال حاضر آنها قصد دارند همین کار را در خصوص سوریه انجام دهند.

رهبر ۵۷ ساله ونزوئلا اعلام کرد: تصمیم اتحادیه عرب برای تعلیق عضویت سوریه در این اتحادیه علیه دولت دمشق صورت گرفته است.

روز شنبه اتحادیه عرب اعلام کرد عضویت سوریه در این اتحادیه به صورت موقت به حالت تعلیق درآمده است و این مساله حمایت‌های برخی کشورهای جامعه بین‌المللی را به دنبال داشت، اما با این حال بسیاری از حامیان بشار اسد با تجمع در مقابل سفارت‌های کشورهای حامی طرح تعلیق عضویت سوریه در اتحادیه عرب، از حکومت این کشور اعلام حمایت کردند.