رئیس جمهور از تصویب احداث ۴۰۰ مجتمع ورزشی همراه با استخر برای همه شهرستان‌های کشور خبر داد و گفت: باید به سمتی برویم که هر مدرسه در ایران دارای یک سالن ورزشی باشد. آقای احمدی نژاد در مراسم افتتاح طرح سباح (آموزش شنا برای دانش‌آموزان پایه سوم ابتدایی) و طناورز (آموزش طناب ‌زنی برای دانش‌آموزان پایه چهارم ابتدایی) افزود: از وزیر آموزش و پرورش می خواهم به گونه‌ای طراحی کند که هر مدرسه دارای یک استخر باشد و همه دانش‌آموزان بتوانند شنا کنند.
وی با اشاره به اجرای این دو طرح اظهار داشت: امیدواریم با اجرای طرح‌های جدید و ابتکاری در پنج سال آینده، به نقطه‌ای برسیم که همه دانش‌آموزان بتوانند ورزش کنند.
رئیس جمهور  همچنین از وزیر آموزش و پرورش خواست به گونه‌ای برنامه‌ریزی کند که معلمان و کارکنان آموزش و پرورش نیز بتوانند از طرح‌های شنا و طناب‌زنی استفاده کنند.
وی افزود: این آمادگی را نیز داریم که وزارتخانه‌های ورزش و جوانان و آموزش و پرورش هماهنگی کنند تا همه کارکنان دولت همپای فرزندانشان در طرح‌های سباح و طناورز شرکت کنند.
آقای احمدی نژاد گفت: همه ما باید همت کنیم تا نسل‌های فردا شجاع، پرنشاط، سالم، اندیشمند، مبتکر و با اراده بسیار مستحکم تربیت شوند.
رئیس جمهور با ابراز خرسندی از اینکه فضای آموزش و پرورش کشور پر از نشاط، امید و شادابی است اظهار داشت: طرح‌های بسیار خوب، آینده ‌نگر و سازنده یکی پس از دیگری در حال اجراست.
وی افزود:‌ باید به سمتی حرکت کنیم که همه دانش‌آموزان ایران از سال اول تا پایان دوره تحصیل در مدرسه از امکانات لازم برای ورزش برخوردار باشند.
رئیس جمهور تصریح کرد: این شرایط باید برای همه دانش‌آموزان ایران از دورترین روستاها و شهرها تا مراکز اصلی فراهم شود.
آقای احمدی نژاد با بیان اینکه دولت از طرح‌های وزارت آموزش و پرورش پشتیبانی خواهد کرد افزود: باید به سمتی برویم که همه روستاها و شهرها فضاهای ورزشی را در اختیار دانش‌آموزان قرار دهند.
در این مراسم، دانش‌آموزان لوح تقدیری به نشانه سپاس از رئیس‌جمهور به آقای احمدی‌نژاد اهدا کردند.
با اجرای طرح سباح، بیش از ۹۰ درصد دانش‌آموزان پایه سوم ابتدایی در سال گذشته شنا یاد گرفتند.
امسال نیز قرار است یک میلیون و ۲۰۰ هزار دانش‌آموز دوره چهارم ابتدایی حرکات مختلف ورزش طناب‌زنی را یاد بگیرند.