عادل آذر در جمع خبرنگاران در معاونت برنامه‌ریزی استانداری گیلان نقش رسانه‌ها در برگزاری با کیفیت سرشماری را بسیار تاثیرگذار دانست.
وی سرشماری را رخداد ملی در دنیا نامید و اذعان داشت: این طرح جزو حوادث و رویداد نادری است که در اغلب کشورها در سال یک بار و در ایران هز ۱۰ سال یک بار انجام می‌شد که تاکنون شش سرشماری صورت در کشور گرفته است.
این مسئول با بیان اینکه از سال ۸۵ به ۹۰ طرح سرشماری هر پنج سال یک بار انجام می‌‌شود، افزود: عقبه این هفتمین سرشماری حدود نیم قرن تجربه در کشور است.
وی با اشاره به اینکه مطالعه بیش از ۷۰ کشور دنیا در ۲۰۱۰ و ۲۰۱۱ را مستند کردیم، تصریح کرد: مسائل فنی و اجرایی‌ طرح سرشماری کشورها را مطالعه کردیم و در اجرای سرشماری بهره‌ بردیم.
آذر، به‌کارگیری از بالغ بر ۷۰۰ نفر متخصص با تحصیلات لیسانس، فوق لیسانس، دکترا و… در طرح سرشماری ۹۰ را یکی از ویژگی‌های ممتاز آن برشمرد و ابراز داشت: نتیجه آزمایش ۹۰-۸۹ امروز در کشور انجام می ‌شود.
وی تمام تجربه، دانش و نیروی متخصص را طراحی شده خواند و گفت: مهم‌ترین بخش برنامه‌ریزی سازمان همکاری مردم در طرح سرشماری است.
رئیس مرکز آمار ایران طرح سرشماری را دارای سه مرحله دانست و خاطرنشان کرد: مرحله نخست این طرح، برنامه‌ریزی و طراحی، مرحله دوم اجرا و مرحله سوم استخراج است.
وی با اشاره به اینکه رسانه‌ها بسیار عالی در این زمینه کمک کردند، یادآور شد: با توجه به نقش تاثیرگذار رسانه‌ها و مطبوعات، از آنها تشکر ویژه می‌کنم.
آذر اضافه کرد: رسانه‌ها توانستند بحث فرهنگ‌ آماری را در کشور رواج دهند و از مردم نیز به دلیل همکاری خوب در سرشماری نیز تشکر می‌کنم.
وی با اشاره به دو روز باقی مانده در طرح سرشماری نفوس و مسکن اظهار داشت: این دو روز باقی مانده طلایی است و اطلاع‌رسانی در این زمینه می‌تواند در کیفیت داده‌های سرشماری تاثیرگذار باشد.
رئیس مرکز آمار ایران با تصریح بر اینکه در سرشماری ۹۰ پوشش ما ۱۰۰ درصد جمعیت کشور است، یادآور شد: ۲۱ میلیون و ۲۰۰ هزار خانوار در کشور را پیش‌بینی کردیم و بعد خانوار را ۳٫۶ درنظر گرفتیم.
وی با بیان اینکه ۸۱ درصد جمعیت ایران در سرشماری نفوس و مسکن ۹۰ سرشماری شدند، افزود: در مدت ۱۸ روز از اجرای طرح سرشماری ۶۰ میلیون نفر جمعیت ایران سرشماری شدند و طبق برنامه‌ریزی زمانبندی شده حرکت می‌کنیم و تا فردا به نرم معمول می‌رسیم.
آذر، درباره تمدید سرشماری ابراز داشت: تمدید ملی نداریم و از نطر مرکز آمار ایران ۲۳ آبان طرح سرشماری بسته می‌شود ولی استاندار هر استان‌ برای اینکه کار را تکمیل کند می‌تواند در صورت تشخیص نصف روز برای سرشماری خانوارهای غایب تصمیم‌گیری کند.
وی همچنین خاطرنشان کرد: طرح سرشماری ۹۰ هیچ‌گونه ارتباطی با قانون هدفمندی یارانه‌ها ندارد.