رئیس سازمان حج و زیارت گفت :با پایان یافتن مناسک حج تمتع ۹۰ نخستین گروه زائران ایرانی فردا پنج شنبه ۱۹ آبان از فرودگاه مدینه و جمعه از جده وارد ایران اسلامی می شوند.وی یادآور شد: عملیات برگشت حجاج تا ۱۳ آذرماه ۹۰ ادامه دارد، اما طبق مذاکرات با عربستان اگر امکان باشد، پروازهای آخر دو سه روز جلوتر منتقل می شود و سعی بر این است تا ۶ و ۷ محرم همه زائران ایرانی به کشور برگردند.
رئیس سازمان حج و زیارت افزود: از ابتدای حج تمتع تا کنون ۲۲ زائر ایرانی به لقاء الله پیوسته اند، از این تعداد ۶ نفر در ایام تشریق در عرفه و منا فوت کرده اند.
لیالی یادآور شد: تا کنون حتی یک نفر بازداشتی از زائران ایرانی در عربستان به خاطر مواد مخدر یا موارد دیگر گزارش نشده ، ولی در فرودگاهها کشور هنگام اعزام از کشور ۱۶۰ نفر به دلیل حمل مواد مخدر توسط نیروی انتظامی شناسایی و از سفرشان به حج جلوگیری به عمل آمد،
این یک پیروزی برای کشوور است که اجازه ورود حتی یک نفر با حمل مواد مخدر به سفر حج را نداده است.
رئیس سازمان حج و زیارت بابیان این که تمام ۲۶۰ نفر ستادی سازمان حج برای در دسترس بودن و ارائه خدمت به زائران حج به جای نیاورده بلکه عمره انجام دادند، گفت: در هر کاروان هم دو نفر عمره به جای آوردند که بتوانند در خدمت زائران باشند و با وجود ۵۸۶ کاروان زائر ایرانی، در مجموع ۱۴۳۲ نفر در حج تمتع امسال حج به جا نیاورده و فقط عمره انجام دادند و وقت آنها برای خدمت به زائران در ایام تشریق آزاد شده است.
لیالی در مورد قرعه کشی عمره گفت: در فاصله زمانی یک ماهه از ۲۴ شهریور تا ۲۴ مهرماه ۶٫۶ میلون نفر نام نویسی کردند که برای تا سه سال آینده با احتساب سالی ۸۰۰ هزار نفر، حدود ۲٫۴ میلیون نفر در مرحله اول قرعه کشی پذیرفته می شوند و برای تصمیم گیری درباره بقیه باید شورای عالی حج تصمیم بگیرد.
رئیس سازمان حج و زیارت خاطرنشان کرد: پول مردم برای عمره به عنوان سپرده نزد بانکهای ملت و ملی است و اگر قرار باشد پول برگردد یا بماند سود بانکی به آن تعلق می گیرد.
لیالی با بیان این که امسال در عید قربا حدود ۹۹ هزار راس گوسفند در منا قربانی شد، گفت: ۹۷ هزار راس برای زائران ایرانی و بقیه برای زائران ایرانی مقیم خارج توسط ۹۶ ذابح ذبح و قربانی شد.
وی درباره گوشت و امعا و احشاء قربانیها گفت: با مذاکره با بانک توسعه اسلامی گوشتهای قابل مصرف با تائید دامپزشک در تونل انجماد قرار گرفته طبق سفارش ایران که به بانک توسعه اعلام می شود و به مقصد کشورهای فقیر حمل خواهد شد، پوست و امعا گوسفندان هم دور ریخته نمی شود و فرآوری خواهد شد.
رئیس سازمان حج و زیارت در مورد زائران در انتظار برای حج تمتع گفت: ۱٫۴ میلیون نفر برای حج تمتع در نوبت قرار دارند که اگر سالی حدود ۱۰۰ هزار نفر مشرف شوند، ۱۴ سال طول می کشد تا نوبت صفر شود.
وی درباره پولی که عربستان از هر زائر می گیرد ، گفت: فقط عوارض ورودی و حق خیمه ها برای منا و عرفات برای هر زائر ایرانی و غیره حدود ۶۰۰ ریال سعودی در ابتدای ورود به عربستان اخذ می شود، در عربستان همه خدمات دست بخش خصوصی است، هتل ، حمل ونقل ترددی،غذا و سایر خدمات توسط شرکتهای خصوصی عربستانی انجام می شود.
لیالی در مورد خرید سهم اضافی کشورهای دیگر در حج گفت: تنها توافق دو کشور مهم نیست بلکه موافقت عربستان هم شرط است، سال گذشته درخواست ارائه شد و عربستان ۶۰۰۰ سهمیه اضافه به ایران اختصاص داد، اما امسال با وجود تقاضا هیچ سهمیه اضافه تعلق نگرفت.
وی در مورد بهداشت منطقه منا گفت: در منا منطقه محدودی از نظر شرعی است که باید در دو روز مشخص همه سه میلیون زائر با هم حضور پیدا کرده وقوف اختیار کنند و با هم از آن خارج شوند، سرانه فضای هر نفر ۱٫۱ متر مربع است.
وی گفت: نظافت داخل چادرها و راهروها با خود ایران بود، ولی برداشتن زباله اطراف خیابانهای منا با شهرداری منطقه بود که به دلیل ازدحام جمعیت زائر و خوابیدن در معبر امکان ورود ماشین جمع آوری زباله وجود نداشت، با این حال در نوبت زباله ها از منا خارج شد و وضع بهداشت نسبت به قبل بهتر بود/فارس