رقابت‌های مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل در منطقه آسیا جمعه با برگزاری ۱۰ دیدار وارد هفته چهارم خواهد شد تا به این ترتیب تیم‌ها کار را در دور برگشت رقابت‌ها آغاز کنند.
در یکی از حساس‌ترین دیدارهای این دور جمعه شب تیم‌های ملی ایران و بحرین در ورزشگاه ملی منامه با هم دیدار می‌کنند.

* مردان کی‌روش کار را تمام می‌کنند؟

تیم‌های ایران و بحرین جمعه در حالی چهارمین مسابقه خود از مرحله اول گروهی مقدماتی جام جهانی را برگزار می‌کنند که این دیدار سرنوشت‌ساز می‌تواند حکم صعود ایران به دور دوم مرحله گروهی را امضا کند.

تیم کشورمان پس از ۲ برد خانگی مقابل اندونزی و بحرین و تساوی برابر قطر با ۷ امتیاز صدرنشین گروه پنجم رقابت‌ها محسوب می‌شود و با کسب ۳ امتیاز بازی جمعه شب می‌تواند با ۱۰ امتیاز کار صعود را به مرحله بعدی قطعی کند. هر چند که بحرینی‌ها نیز برای باقی ماندن در بین تیم‌های مدعی صعود به هر ۳ امتیاز این دیدار چشم دوخته‌اند که این موضوع می‌تواند به حساسیت این دیدار بیفزاید.
تیم ملی در این دیدار علی کریمی، خسرو حیدری و پژمان نوری را به دلیل مصدومیت در اختیار ندارد.

*اولین و آخرین دیدار، شیرین‌ترین برد

دو تیم ایران و بحرین تا به حال ۱۴ بار با هم دیدار کرده‌اند که حاصل آن ۷ پیروزی برای ایران، ۴ برد برای بحرین و ۳ نتیجه تساوی است. نکته جالب اینکه اولین و آخرین دیدار دو تیم که با نتیجه مشابه ۶ بر صفر به سود ایران به پایان رسیده قاطع‌ترین برد در رویارویی‌های این دو تیم محسوب می‌شود.

در زیر نگاهی می‌اندازیم به نتایج تمام دیدارهای ایران – بحرین:
۱-ایران ۶ – بحرین صفر (بازی‌های آسیایی – تهران)
۲-ایران ۳ – بحرین صفر (دیدارهای مقدماتی المپیک ۱۹۷۶)
۳-بحرین صفر – ایران صفر (بازی‌های آسیایی هیروشیما)
۴-بحرین یک – ایران صفر (رقابت‌های مقدماتی جام ملت‌های آسیا)
۵-ایران ۳ – بحرین صفر (رقابت‌های مقدماتی جام ملت‌های آسیا)
۶-ایران صفر – بحرین صفر (مسابقات مقدماتی جام جهانی ۲۰۰۲)
۷-بحرین ۳ – ایران یک (مسابقات مقدماتی جام جهانی ۲۰۰۲)
۸-بحرین ۲ – ایران ۴ (مسابقات جام ملت‌های آسیا)
۹-بحرین صفر – ایران صفر (مسابقات مقدماتی جام جهانی ۲۰۰۶)
۱۰-ایران یک – بحرین صفر (مسابقات مقدماتی جام جهانی ۲۰۰۶)
۱۱-بحرین یک – ایران صفر (دیدار دوستانه)
۱۲-بحرین ۴ – ایران ۲ (دیدار دوستانه)
۱۳-بحرین صفر – ایران ۳ (مسابقات غرب آسیا)
۱۴-ایران ۶ – بحرین صفر (مسابقات مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۴)
۱۵-ایران ؟ – بحرین ؟ (مسابقات مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۴)

* نوبت انتقام این بار در منامه

بحرینی‌ها در آخرین دیدار مرحله مقدماتی جام جهانی ۲۰۰۲ کره و ژاپن در خانه میزبان ایران بودند و این در حالی بود که ملی‌پوشان کشورمان با یک تساوی نیز راهی جام جهانی می‌شدند.
این دیدار با نتیجه ۳ بر یک به سود بحرین به پایان رسید و تیم ملی ایران در نهایت با شکست در ۲ دیدار رفت و برگشت از ایرلند به جام جهانی بازماند.

بر همین اساس شاگردان کی‌روش جمعه شب در حالی یک بار دیگر قدم به ورزشگاه ملی منامه می‌گذارند که انتقام حرف اول را در این دیدار می‌زند و مردان کی‌روش می‌توانند با یک تیر، دو نشان بزنند و با کسی ۳ امتیاز این دیدار، علاوه بر حتمی کردن صعود از گروه پنجم، انتقام دیدار هفتم را نیز از حریف دیرینه و سنتی بگیرند.

هرچند که در ۱۸ خرداد سال ۱۳۸۴ و در یک دیدار تاریخی از سری مسابقات مقدماتی جام جهانی ۲۰۰۶ آلمان در منطقه آسیا و در ورزشگاه مملو از جمعیت آزادی تیم ملی، بحرین را با یک گل شکست داد و برای اولین بار به صورت مستقیم راهی جام جهانی شد اما بر هیچکس پوشیده نیست که کسب یک پیروزی پرگل در خانه حریف می‌تواند از کسب هر نتیجه دیگری شیرین تر باشد.

*اختلاف به ۵۹ پله رسید

در آخرین رده بندی اعلام شده از سوی فیفا در آخرین ماه میلادی تیم ملی ایران در همان رده ۴۲ جهان باقی ماند و بحرین با صعود به رده ۱۰۱ جهان اختلاف خود را نسبت به ماه گذشته با ایران به عدد ۵۹ رساند.

* جدول گروه پنجم در پایان هفته سوم:
۱-ایران ۷ امتیاز
۲-قطر ۵ امتیاز
۳-بحرین ۴ امتیاز
۵-اندونزی بدون امتیاز