کد خبر:172511
پ

ایران رتبه یک در تولید پسته

کارشناس حوزه کشاورزی گفت: در سال گذشته ۱۸۲ هزار تن پسته به ۱۷۰ کشور جهان صادر شد که امسال میزان صادرات پسته به ۱۹۰ هزار تن افزایش یافته است.

علیپور کارشناس کشاورزی در گفتگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان؛ در رابطه با میزان تولید پسته در سال جاری اظهار داشت: امسال حدود ۲۶۰ هزار تن پسته در کشور تولید می‌شود در حالی که میزان تولید پسته در سال گذشته ۲۴۰ هزار تن بوده است.

وی در ادامه گفت: سطح زیرکشت پسته حدود ۳۸۰ هزار هکتار است که ۳۳۰ هزار هکتار باغات بارور و حدود ۵۰ هزار هکتار غیر بارور می‌باشد.

علیپور تصریح کرد: مجموع پسته تولیدی در جهان حدود یک میلیون تن است که ایران و آمریکا تولیدکنندگان عمده پسته در جهان هستند اما در پنج سال گذشته به دلیل خشکسالی‌های پی در پی کشور با اندکی افت تولید مواجه شده و بدین ترتیب آمریکا با تولید حدود ۲۲۰ تا ۲۳۰ هزار تن توانست رتبه نخست تولید پسته جهان را به دست آورد.

وی ادامه داد: با اقداماتی همچون مدیریت در اصلاح روش‌های تغذیه‌ای، شیرین سازی آب و کنترل آفات، کشور می‌تواند با تولید بیش از ۲۴۰ هزار تن رتبه اول تولید پسته جهان را از آن خود کند.

علیپور در بخش پایانی صحبت‌هایش در خصوص میزان صادرات پسته افزود: در سال گذشته ۱۸۲ هزار تن پسته به ۱۷۰ کشور جهان صادر شد که امسال میزان صادرات پسته به ۱۹۰ هزار تن افزایش یافته است

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

55 − = 51

کلید مقابل را فعال کنید