انگلیسی‌ها خواستار خروج از افغانستان

هزاران نفر از مردم انگلیس از جمله فعالان ضد جنگ و نمایندگان پارلمان قصد دارند با شرکت در تظاهرات گسترده در “میدان ترافالگر” لندن، خواستار عقب نشینی نیروهای انگلیسی از افغانستان شوند.

این تظاهرات که “ائتلاف جنگ را متوقف کنید” آن را سازماندهی کرده­اند، به مناسبت دهمین سالگرد جنگ افغانستان برگزار می‌شود و شخصیت‌های برجسته‌ای از جمله نوام چامسکی، جولیان آسانژ بنیانگدار ویکی‌لیکس، لن مک‌کلاسکی دبیر کل اتحادیه “یونایت” و تعدادی دیگر از نمایندگان عضو حزب کارگر انگلیس در آن سخنرانی خواهند کرد.

ائتلاف “جنگ را متوقف کنید” در بیانیه‌ای اعلام کرد: “بعد از ده سال جنگ در افغانستان، بیش از ۱۰۰ هزار نیروی ناتو در این کشور هستند و ده‌ها هزار نفر نیز کشته شده‌اند.”

در این بیانیه آمده است: “ادعاهای دولت را مبنی بر این که این جنگ به ثبات انگلیس کمک می‌کند، به طور فزاینده‌ای پوچ به نظر می­رسد.”

در ادامه این بیانیه آمده است: “نظرسنجی‌ها حاکی از این است که اکثر مردم انگلیس خواستار عقب نشینی سریع نیروهای این کشور هستند. دیدگاهی که اخیرا مهر تایید اتحادیه صنفی را نیز همراه دارد. سیاستمداران باید با افکار عمومی همراه شده و تاریخی را برای بازگشت نیروها به کشور اعلام کنند.”

بر پایه این گزارش، امریکا و انگلیس ده سال پیش بمباران افغانستان، یکی از فقیرترین کشورهای جهان را آغاز کردند؛ جنگی که بعد از تنها دو ماه در دسامبر ۲۰۰۱، بیش از ۳ هزار کشته برجای گذاشت.

یکی از سخنگویان “ائتلاف جنگ را متوقف کنید” گفت: “سیاستمداران ما دروغ گفته و (مردم را) فریب دادند؛ روزنامه نگاران ما شکست خورده‌اند. اما آن‌ها همچنان سیاستمداران ما، روزنامه نگاران ما، قوانین ما، ارتش ما و هواپیماهای ما هستند. بنابراین اکنون چه کاری انجام دهیم؟”

افزون بر این، معترضان همچنین از اقدامات ریاضتی دولت که بخشی از برنامه‌های آن برای کاهش کسری بودجه خود به علت جنگ‌های مختلف است، خشمگین هستند.

گفتنی است، با وجود کاهش هزینه‌های رفاهی دولتی، فروش خدمات درمانی ملی (NHS) به شرکت‌های خصوصی و افزایش شهریه‌ها، دولت انگلیس همچنان درگیر جنگ‌های مختلف است.

تنها مشارکت این کشور در حمله به لیبی ۱٫۷۵ میلیارد دلار هزینه برای مالیات دهندگان انگلیسی در پی داشته است.