آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی در دیدار حجت‌الاسلام‌والمسلمین کاظم العمری از حضور وی در کشورمان ابراز خرسندی کرد.

وی با اشاره به مناقب و تأثیرگذاری آیت‌الله العمری رهبر فقید شیعیان عربستان ابراز امیدواری کرد پس از رحلت آن مرحوم، حضور فرزندش باعث ایجاد همدلی و همبستگی میان تشیّع و تسنن و نیز گشایش بیشتر در امور شیعیان این کشور باشد.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، خدمت به زائران حرمین شریف مکه و مدینه و نیز ایجاد رفاه و امنیت برای آنان را از وظایف مسئولان عربستان دانست و تصریح کرد: از مسئولان عربستان سعودی انتظار می‌رود در تداوم خدمات‌رسانی و امنیت زائران به خصوص شیعیان آن کشور کوتاهی نکنند.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی با اشاره به توافقات به عمل آمده با ملک عبدالله و سایر مسئولان عربستان در جریان سفرش به این کشور، در خصوص ایجاد تسهیلات برای زائران قبرستان بقیع، ابراز امیدواری کرد سعودی‌ها در سیاست‌هایشان نسبت به قبور مطهر ائمه بقیع تجدیدنظر کنند.

وی همچنین ابراز امیدواری کرد با همکاری متقابل میان زائران خانه خدا و مدینه منوره و نیز مسئولان حرمین شریفین امکان زیارت ائمه بزرگوار مدفن در بقیع فراهم شود.

در ابتدای این دیدار، حجت‌الاسلام‌والمسلمین کاظم العمری رهبر شیعیان مدینه با ارائه گزارشی از آخرین وضعیت شیعیان در عربستان سعودی بر وحدت با برادران اهل تسنن تأکید کرد.

وی با اشاره به آثار مثبت حضور چند باره آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در مکه و مدینه به ویژه برکات این حضور در تسهیل امور شیعیان عربستان گفت: مرحوم ابوی اینجانب و شیعیان و مسئولان کشور عربستان احترام ویژه‌ای برای حضرتعالی قائلند و شیعیان شبه جزیره به نوعی شما را پدر معنوی خود دانسته و در حال حاضر نیز می‌دانند.

رهبر شیعیان مدینه با دعوت مجدد از رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام برای زیارت خانه خدا و حرم حضرت رسول (ص)، تصریح کرد: حضور آیت‌الله هاشمی رفسنجانی همواره موجب خیر و برکت برای شیعیان عربستان و زائران حرمین شریفین بوده و امیدواریم مقدمات حضور مجدد جنابعالی در جمع شیعیان عربستان به ویژه شهر مقدس مدینه فراهم شود.