علی لیالی در پاسخ به این سؤال که آیا نرخ سود سپرده‌های ثبت‌نام‌کنندگان عمره مفرده ۱۵ درصد یا ۱۰ درصد محاسبه می‌شود، اظهار داشت: همان نرخی که در سیستم بانک‌ها به تمام سپرده‌ها پرداخت می‌شود، همان نرخ نیز برای سپرده‌های ثبت‌نام کنندگان عمره مفرده محاسبه و پرداخت می‌شود.

وی با بیان اینکه از میزان دقیق نرخ بانک‌ها اطلاع ندارد، خاطرنشان کرد: اگر بانک‌های ثبت‌نام‌کننده عمره مفرده می‌گویند که نرخ سپرده ثبت‌نام‌کنندگان عمره ۱۵ درصد است پس همین نرخ در ازاء سپرده‌های عمره محاسبه می‌شود.

لیالی تصریح کرد: سازمان حج و زیارت در تفاهم‌نامه خود با بانک ملی و ملت ذکر کرده که نرخ سود سپرده‌های ثبت‌نام‌های عمره مفرده طبق قوانین و مقررات بانکی محاسبه شود.

رئیس سازمان حج و زیارت تأکید کرد: برای اینکه از قوانین جاری عبور نکنیم در توافق خود قید کرده‌ایم که نرخ سود سپرده‌گذاران عمره مطابق نرخ سود سپرده‌ای که قانون برای بانک‌ها تعیین کرده محاسبه شود.

اشکال شرعی؛ علت توقف پرداخت وام ثبت‌نام عمره

وی در پاسخ به این سؤال که علت توقف پرداخت وام‌های ثبت‌نام عمره مفرده از سوی بانک ملی و ملت چیست، اظهار داشت: با توجه به اینکه پرداخت این وام‌ها با اشکال فقهی مواجه شد و از سویی بانک ملی و ملت خودسرانه این وام‌ها را پرداخت کرده و وجه شرعی آن را سؤال نکرده بودند لذا پرداخت این وام‌ها متوقف شد.

لیالی متذکر شد: به محض اینکه اعلام شد که این روش بانک‌ها در پرداخت وام خلاف شرع است، خود بانک‌ها پرداخت آن را متوقف کردند.

اولویت اعزام به عمره برای بیماران سرطانی

رئیس سازمان حج و زیارت درباره آن دسته از زائرانی که در نوبت اعزام عمره هستند و به‌دلیل وخامت شرایط جسمی ممکن است چند ماه بیشتر زنده نمانند، خاطرنشان کرد: هر یک از زائران سرطانی که چنین شرایطی دارند و پزشک معالج آنها اعلام کرده که خدایی ناکرده این بیماری ممکن است آنها را از پای درآورد اگر با مدارک مستند مراجعه کنند سازمان حج و زیارت آنها را در اولویت اعزام عمره قرار می‌دهد/فارس