به نقل از فارس، مجتبی زینی‌وند مدیرکل مدارس غیردولتی سازمان مدارس غیردولتی، توسعه مشارکت‌های مردمی و خانواده آموزش و پرورش در نشست خبری که امروز در ساختمان زنده‌یاد علاقه‌مندان وزارت آموزش و پرورش برگزار شد به ابلاغ الگوی تعیین شهریه مدارس غیردولتی در سال جاری اشاره کرد و اظهار داشت: در این الگو با محاسبه هزینه تمام شده فعالیت‌های آموزشی و پرورشی مدرسه، شهریه مدارس غیردولتی تعیین می‌شود.

وی با بیان اینکه در سال گذشته شهریه مدارس غیردولتی به صورت دقیق تعیین نمی‌شد، افزود: ۷ سرفصل در سال جاری مشخص شده است و بر اساس آیتم‌های مورد‌نظر مؤسس مدرسه ورود اطلاعات می‌کند و پس از آن، مدیر مشارکت‌های مردمی هر منطقه صحت و سقم اطلاعات را پردازش می‌کند در صورت تأیید در شورای نظارت استان، ابلاغ می‌شود.

زینی‌وند اضافه کرد: امسال یکی از آیتم‌های پیش‌بینی شده برای شهریه مدارس غیردولتی بیمه معلمان این مدارس است که باید معلمان این مدارس بیمه شوند.

وی افزود: انتظار ما افزایش ۱۰ تا ۳۰ درصدی شهریه مدارس غیردولتی است البته ممکن است برخی از مدارس افزایش شهریه نداشته باشند یا شهریه مدارسی کاهش یابد که مربوط به مدارسی است که در گذشته شهریه بالا دریافت می‌کردند.

مدیرکل مدارس غیردولتی آموزش و پرورش اضافه کرد: یکی از معیارهای الگوی تعیین شهریه، نرخ تورم است و بر این اساس پیش‌بینی شده است که حداقل شهریه مدارس غیردولتی ۱۰ درصد افزایش یابد.

وی با تأکید بر اینکه افزایش شهریه مدارس غیردولتی برای همه مدارس غیردولتی یکسان نیست، افزود: مدارس غیردولتی متناسب با فعالیت‌هایشان می‌توانند شهریه خود را افزایش دهند.

زینی‌وند ادامه داد: هنوز الگوی شهریه در حال پردازش است و شهریه هیچ مدرسه‌ای در شهر تهران اعلام نشده است البته تعداد معدودی از مدیران مدارس غیردولتی شهریه‌شان را اعلام کردند که به آنها تذکر کتبی داده شد و در صورت مشاهده تخلفات به شورای نظارت استان ارجاع داده می‌شوند.

وی با بیان اینکه دستورالعمل نظارت جامع بر مدارس غیردولتی تدوین شده است، اضافه کرد: دستور‌العمل نظارت شهریه در حال پیگیری است و گروه‌های بازرسی در ثبت‌نام مدارس نظارت دارد.

مدیرکل مدارس غیردولتی آموزش و پرورش به هزینه‌هایی مانند سرویس و غذا و کلاس‌های فوق برنامه برای دانش‌آموزان این مدارس اشاره کرد و گفت: با تصویب انجمن اولیا و مربیان در هر مدرسه‌ای و اطلاع‌رسانی دقیق به خانواده‌ها، هزینه‌ها مشخص می‌شود.

وی تأکید کرد: در حال حاضر ثبت‌نام در مدارس غیردولتی نهایی نیست و پیش‌ثبت‌نام‌ها صورت می‌گیرد و مدیران مدارس غیردولتی متناسب با ساز و کارهای خود از میان متقاضیان بدون دریافت چک یا اعلام هزینه، ثبت‌نام می‌کنند.