به گزارش ایسنا، محدباقر نوبخت، سخنگوی دولت در اجلاس اتحادیه پایاپای آسیا و اقیانوسیه اظهار کرد: دولت برای کاهش تورم و رساندن آن به ۲۵ درصد و افزایش رشد اقتصادی به ۱.۵ درصد در سال جاری میلادی تلاش می‌کند اما بر اساس گزارش نهادهای مالی بین‌المللی، امسال نرخ رشد اقتصادی کشورمان به ۲.۸ درصد و نرخ تورم به زیر ۲۰ درصد خواهد رسید.

وی با اشاره به اختلالات بازار پول و ارز در کشور افزود: سیاست دولت، استقلال بانک مرکزی بدون دخالت سیاستمداران است و اگر چه آثار این سیاست در دراز مدت مشخص می شود اما آثار آن به صورت کاهش تورم و افزایش فعالیت های اقتصادی بروز کرده است.

نوبخت با بیان اینکه تحریم های ناعادلانه کشورهای بزرگ دنیا، دسترسی به منابع خارجی و حجم تجارت جمهوری اسلامی ایران با دنیا را تحت تاثیر قرار داه است، گفت: این تحریم ها موجب نوسانات ارزی ،کاهش فعالیت های اقتصادی،اختلال در بازار کالا و خدمات، رکود تورمی و افزایش قیمت ها شد. سخنگوی دولت افزود: در هشت ماه نخست دولت تدبیر و امید، نرخ تورم از ۴۳ درصد به ۳۰ درصد و نرخ تورم نقطه به نقطه در ماه گذشته به ۱۷ درصد رسید که نشان‌دهنده بهبود شاخص های اقتصادی در جمهوری اسلامی ایران است.

معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رییس‌جمهور با بیان اینکه اتحادیه پایاپای آسیا با هدف توسعه همکاری‌های بازرگانی، گسترش همکاری‌های پولی و بانکی و ایجاد فرصت رشد اقتصادی برای اعضا تاسیس شده است، گفت: سود بردن از شرایط رقابتی منطقه ای به منظور تامین طرح های مالی با هزینه کمتر ،یافتن شرکای جدید و متکی نبودن به یک بازار خاص از مهمترین دستاوردهای این اتحادیه در سال‌های گذشته بود و موجب کاهش هزینه‌های معاملاتی و افزایش گردش سرمایه‌ها شده است.

نوبخت گفت: اگر چه حجم روابط اعضای اتحادیه در بلند مدت افزایش پیدا کرده اما در این سال‌ها روابط تجاری اعضای اتحادیه فراز و نشیب های بسیاری داشته و تحریم‌های ناعادلانه کشورمان حجم مبادلات ایران با اعضای اتحادیه را کاهش داده است.

وی افزود: در دولت تدبیر و امید روابط جمهوری اسلامی ایران با دنیا بهبود یافته و اعضای اتحادیه پایاپای آسیا نیز می توانند با استفاده از فرصت به دست آمده ، روابط تجاری و اقتصادی خود را با کشورمان سرعت ببخشند که این امر موجب رونق اقتصادی همه کشورهای عضو اتحادیه خواهد شد. چهل و سومین اجلاس هیات مدیره اتحادیه پایاپای آسیا از دیروز به میزبانی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در جزیره کیش آغاز شده است و امروز به پایان می‌رسد.

در این نشست نمایندگان بانک های مرکزی کشورهای بنگلادش، بوتان، هند، ایران، میانمار، نپال، پاکستان، سریلانکا و دبیرکل اتحادیه پایاپای آسیا حضور دارند. اجلاس اتحادیه پایاپای آسیا به صورت دوره‌ای هر سال در یکی از کشورهای عضو برگزار می‌شود. بانک مرکزی کشورمان در سال ۸۳ نیز میزبان سی و سومین اجلاس هیأت مدیره اتحادیه پایاپای آسیا در شهر شیراز بود. محل دائمی دبیرخانه اتحادیه پایاپای آسیا در ایران قرار دارد.