2

قیمت انواع فرش های ماشینی و دستی در بازار +جدول

  • کد خبر : 115634
  • ۰۴ بهمن ۱۳۹۲ - ۱۹:۵۹

اگر بدانید این هزار نقشِ هزار تو چه راهی پیموده تا به دست من وشما برسد، شاید هرگز دلتان نیاید پا بر این هزار‌رنگ خوش نقش بگذارید. اما به هر حال این زیبای پر نقش و نگار که ما آن را «فرش» می‌نامیم در واقع فرش نیست، بلکه نام اصلی آن «قالی» است.

فرش را می‌توان از مشخصه‌های بارز یک خانه ایرانی دانست؛ حتی حالا که مبل نشیمنگاه اصلی بسیاری از صاحبان این خانه‌هاست، فرش با زینت‌بخشی کف خانه آن را دلپذیرتر کرده است، شاید این علاقه ذاتی ایرانی‌ها به فرش است که موجب گسترش صنعت فرش ماشینی در کشور شد تا آنها که وسع خرید فرش‌های دستباف را ندارند، فرش ماشینی را جایگزین آن کنند چرا که خانه ایرانی، بدون فرش تعریفی ندارد.بازار زیبای فرش دستباف

اگر بدانید این هزار نقشِ هزار تو چه راهی پیموده تا به دست من وشما برسد، شاید هرگز دلتان نیاید پا بر این هزار‌رنگ خوش نقش بگذارید. اما به هر حال این زیبای پر نقش و نگار که ما آن را «فرش» می‌نامیم در واقع فرش نیست، بلکه نام اصلی آن «قالی» است. در واقع به هر نوع زیر اندازی که با تار و پود بافته می‌شود فرش می‌گویند، اما هرچه این بافته‌ها پیشرفته‌تر شود گران‌تر بوده و به قالی نزدیک‌تر می‌شود. درواقع آنچه که امروز همه ما به عنوان فرش در خانه استفاده می‌کنیم و مصطلح است، قالی و قالیچه است. بافته‌ای از تار (چله)، پود و خامه. که بیشتر مواقع چله کار (بخصوص اگر دار عمودی باشد) از نخ‌‌های پنبه‌ای و بسیار محکم است.

به گزارش صبحانه آنلاین، در برخی موارد هم که کار خاص و گرانبهاست از کرک، پشم یا ابریشم، اما همچنان سفید است و در قالی‌ها به طور معمول هیچ‌وقت نخ چله رنگی نیست. به هر حال در این ماه‌های پایانی سال اگر فکر تعویض فرش خانه خود را دارید، می‌توانید برای خرید فرش دستباف سری به بازار فرش تهران، بازار عباسی و شرکت سهامی فرش ایران بزنید. رنگ‌های زیبای این نوع فرش که گره‌ به گره آن با دست‌های بافنده ایرانی زده شده است حتما چشم‌های شما را نوازش خواهد داد. این روزها به دلیل متنوع شدن خواسته‌های خریداران در بازار، رنگ‌ها و طرح‌های فرش دستباف ایرانی نیز متنوع‌تر از قبل شده است. لذا این روزها راحت‌‌تر از گذشته می‌توانید فرش‌های دستباف را با دکوراسیون و رنگ مبل خانه هماهنگ کنید.

کاهش شتاب قیمت‌ها

یکی از کارشناسان حوزه فرش دستباف می‌گوید: قیمت فرش در سه سال اخیر مدام رو به افزایش بوده است. یعنی همسان با دیگر کالاها، متاثر از فضای بازار و نرخ ارز، قیمت فرش نیز بالا رفته است. البته برخی عوامل دیگر هم بر افزایش قیمت فرش موثر بوده‌ است. مانند کاسته شدن از تعداد قالیبافان و نیز هدفمندی یارانه‌ها که موجب شد تا بخشی از فرشبافان از گردونه تولید خارج شوند. اما در ماه‌های اخیر از شتاب بالارفتن قیمت فرش کاسته شده است.

حمید کارگر ادامه می‌دهد: هر بازاری فرشی را می‌پسندد و بسته به نوع کاربرد متفاوت است. مثلا در فرش‌های ابریشمی، شهرهای تبریز و قم و خوی و بعد اصفهان شهرت بیشتری دارند. در تابلوفرش، سردرود تبریز و بعد خراسان مشهورتر است. در فرش‌هایی که برای کف استفاده می‌شود و پرزهای بلندتری دارند تا در برابر پاخوردگی مقاوم باشد، فرش‌های مشهد معروف‌تر است. فرش‌های نایین، کاشان، بیرجند، کاشمر، هریس، سنه، بیجار، کرمان و… هر یک ویژگی‌ها و علاقه‌مندان خاص خود را دارد.

گرانی و غربت فرش‌های دستباف

یکی از فروشنده‌های فرش دستباف نیز به ما می‌گوید: این روزها نزدیک شدن به نوروز، بازار بسیاری از کالاها را داغ کرده که فرش دستباف نیز از آن مستثنا نیست اما هنوز بسیاری از مردم خرید فرش‌های ماشینی را به دلیل قیمت پایین‌تر ترجیح می‌دهند در حالی که از خواص فرش دستباف و فواید آن نسبت به فرش ماشینی بی‌اطلاع هستند.

وی ادامه می‌دهد: قیمت فرش‌ها متاثر از موارد مختلفی مثل جنس الیاف و رج شمار است و نمی‌توان عدد مشخصی در خصوص قیمت آنها ارائه داد، اما به طور متوسط فرش‌های پشمی از هر مترمربع ۳۰۰ هزار تومان به بالا و فرش‌های ابریشمی از هر مترمربع یک میلیون تومان به بالاست.

به گفته وی، خریداران برای خرید فرش دستباف باید به طرح و نقش قالی در پشت فرش، رنگ‌بندی و ثبات آن، سلامت بافت، نظم گره‌ها، تناسب اندازه‌ها و همسان بودن اضلاع فرش توجه کنند. به گفته این فروشنده، خواص الیاف پشمی متعدد و جالب است. مثل خاصیت جعد و برگشت‌پذیری که باعث می‌شود بر خلاف فرش‌های ماشینی و الیاف مصنوعی که خیلی زود در اثر پاخوردن له و کوبیده می‌شود، دچار کوفتگی نشود، یا این‌که فلس‌هایی دارد که در اثر پا خوردن آن فلس‌ها روی لیف پشمی می‌افتد و فلس زیری جایش را می‌گیرد و همواره دارای جلاست. به همین علت می‌گویند که فرش دستباف هرچه پا بخورد رو می‌آید. بنابراین فرش‌های پشمی برای زیرانداز و پا خوردن مناسبت است. فرش‌های بافت یزد از جمله فرش‌هایی است که برای زیرانداز، بسیار مناسب عنوان می‌شود.

جشنواره‌ای برای خرید فرش دستباف

امسال هم با نزدیک شدن به روزهای پایانی سال برای تبلیغ فروش داخلی فرش دستباف و معرفی مزایای خرید این نوع فرش و در حقیقت رونق بازار داخلی آن چهارمین جشنواره فروش فرش دستباف ایران از بیست‌ودوم بهمن تا بیست‌ودوم اسفند در ۲۶ استان کشور از جمله تهران برگزار می‌شود.

شما می‌توانید از هر یک از فروشگاه‌های فرش که با بنرها، پوسترها و فاکتورهای متحدالشکل عضو این جشنواره است، فرش دلخواه خود را با تسهیلات ویژه مانند اقساط، تخفیف و نظارت اتحادیه‌های مرتبط بخرید. معمولا تخفیف ارائه شده در این جشنواره بنا به تصمیم هر استان بین ۷ تا ۱۰ درصد است.

برادران ناتنی

اما از همه این حرف‌ها که بگذریم این روزها بنا به هزار و یک دلیل و از همه مهم‌تر گرانی فرش دستباف، این بافته‌های ارزشمند به نسبت گذشته کمتر در خانه‌های ایرانی یافت می‌شود ،گرچه هنوز در خارج کشور از اقبال خوبی برخوردار است. اما در این بازار برادران ناتنی این دست‌بافته‌ها که به فرش ماشینی معروف هستند نیز برای خودشان رونقی دست و پا کرده‌اند. البته این اواخر فرش‌های ماشینی و دستباف خارجی هم به آن اضافه شده است. برخی از فرش‌ها هم علاوه بر خارجی بودن برند هم هست مثل فرش‌های «مرینوس». اما برای دنیای امروز و آپارتمان‌های قوطی کبریتی بیشتر باید به فکر همان قالی‌های ماشینی بود. قالی‌های ماشینی ابتدای تولدشان درست شبیه قالی‌‌های دستباف بودند. طرح‌ها و نقش‌های همان را داشتند و رنگ عمومی آنها همان لاکی (قرمز تند) و سرمه‌ای بود. اما با پیشرفته‌تر شدن این فن و همه‌گیرتر شدن آن، سلیقه‌ها هم فرق کرد و رنگ‌ها و طرح‌های پیشرفته‌تری هم آمد و قالی‌های خارجی ماشینی هم به جمع آنها پیوست. این اواخر هم طرح‌های جدید و فانتزی مثل طرح کودک یا پادری‌های مخصوص هم به آنها اضافه شده است. البته قالی‌های گرد، چند ضلعی، بیضی و… هم این اواخر به جمع قالی‌های سنتی اضافه شده و بیشتر هم برای جاهایی به کار می‌رود که فضای کوچک و تنگی دارد چون این نوع کارها فضا را بازتر و روشن‌تر نشان می‌دهد، ضمن این‌که با اکثر دکورها هم هماهنگی دارد.

از انبار تا بازار

اگر به دنبال طرح‌های خیلی خاص و فانتزی برای این نوع قالی‌ها هستید، حتما سری به خیابان سهروردی شمالی بزنید. اگر تعداد بیشتری را بخواهید ببینید، می‌توانید به خیابان انقلاب قبل از پل تا بعد از خیابان دانشگاه را ببینید. اینجا هم فروشگاه‌های زیادی وجود دارد و هم برندهای خارجی را می‌توانید پیدا کنید. دست آخر هم اگر چیزی دستگیر و به درد بخور نتوانستید پیدا کنید، توصیه می‌کنیم به انبار فرش یا فرش فروشی‌های خیابان مولوی تا میدان قیام مراجعه کنید.


لینک کوتاه : https://ofoghonline.com/?p=115634

برچسب ها

نوشته های مشابه

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

آمار کرونا
مجموع مبتلایان در جهان
آخرین بروزرسانی در:
مبتلایان

فوتی‌ها

بهبود یافته‌ها

موارد فعال

مبتلایان امروز

فوتی‌های امروز

موارد بحرانی

کشورهای تحت تأثیر

مبتلایان در ایران
آخرین بروزرسانی در:
مبتلایان

فوتی‌ها

بهبود یافته‌ها

موارد فعال

مبتلایان امروز

فوتی‌های امروز

موارد بحرانی

مبتلایان در هر میلیون