چهارشنبه, ۱۲ آذر ۱۳۹۹ / ۱۶:۲۴:۵۸
تاریخ انتشار: ۰۲ شهریور ۱۳۹۰ - ۱۹:۰۹

احیای اسلام در جهان هدف اصلی امام بود

آیت‌الله سیدمحمود هاشمی شاهرودی عصر امروز چهارشنبه در دیدار اعضای هیئت رئیسه و شورای مرکزی فراکسیون بیداری اسلامی مجلس، تشکیل فراکسیونی برای پیگیری موضوعات سیاسی و اجتماعی اسلامی را کاری بسیار خوب ارزیابی کرد و خواستار فعال شدن این کمیسیون در عرصه تبیین ابعاد بیداری اسلامی و توطئه‌های دشمنان علیه قیام ملت‌های منطقه شد. پایگاه […]

آیت‌الله سیدمحمود هاشمی شاهرودی عصر امروز چهارشنبه در دیدار اعضای هیئت رئیسه و شورای مرکزی فراکسیون بیداری اسلامی مجلس، تشکیل فراکسیونی برای پیگیری موضوعات سیاسی و اجتماعی اسلامی را کاری بسیار خوب ارزیابی کرد و خواستار فعال شدن این کمیسیون در عرصه تبیین ابعاد بیداری اسلامی و توطئه‌های دشمنان علیه قیام ملت‌های منطقه شد.

پایگاه خبری افق:وی افزود: مجلس خانه ملت است و نمایش سیاسی همه جریانات و گروه‌های داخل جامعه در مجلس وجود دارد و ایجاد فراکسیون‌هایی برای پیگیری موضوعات اساسی جهان اسلام از ضروریات بوده و به نفع نظام است.

رئیس سابق قوه قضائیه گفت: مجالس دنیا بیشتر شکل حزب و تشکیلات حزبی دارد که این موضوع با فرهنگ اسلامی و فرهنگ شیعه و جامعه ما تناسب ندارد ولی ایجاد تجمع‌ها و جمعیت‌ها کار بسیار خوبی است و آثار و برکاتی در زمینه ایجاد رقابت و فعال کردن مردم و گروه‌ها و بالفعل کردن امکانات و استعدادهای اجتماعی دارد.

آیت‌الله هاشمی شاهرودی افزود: اگر نظام حزبی را قبول نکنیم، تجربه جمهوری اسلامی نشان داد که می‌توان با ایجاد جمعیت‌ها و تجمع‌هایی که به کل نظام و جریان اصلی انقلاب و رهبری و اصول پایبندند و دنبال انشقاق و انفصال در صفوف وحدت نیستند، از جنبه‌های مثبت کارکرد حزبی استفاده کرد.

وی ادامه داد: همانطور که برخی تشکل‌ها کارکرد صنفی دارند، می‌توان جمعیت‌هایی ایجاد کرد که مسائل سیاسی را به صورت تخصصی و حرفه‌ای در چارچوب نظام اسلامی فعالیت‌ کنند و ایجاد فراکسیون بیداری اسلامی از نمونه این تشکل‌ها و جمعیت‌هاست.

این مرجع تقلید اظهار داشت: اهمیت دادن و اولویت‌دادن به بیداری اسلامی از اهداف سیاسی نظام اسلامی و حرکتی مورد توجه نظام و رهبری و حرکتی اسلامی است و برنامه‌های کاری آن در واقع همان مانیفست احزاب سیاسی است که باید در این زمینه خیلی با تدبیر و دقیق عمل کنید.

آیت‌الله هاشمی شاهرودی افزود: احیای اسلام در جهان هدف اصلی امام بود و مسأله اصلی نظام است و خصوصا با مسائلی که امروز در منطقه و جهان رخ داده، دیگر دنبال آن نیستیم که جمهوری اسلامی در یک سرزمین محدود جغرافیایی ایران بماند بلکه بعد از ۳۰ سال دنبال آن هستیم که اسلام در سراسر دنیا احیا و حاکم شود.

وی اضافه کرد: چالش امروز ما هم اینست و مشکل داخل کشور نیست، بلکه چالش با استکبار و در رأس آن آمریکا در کل جهان این است که اسلام در همه نقاط دنیا احیا و حاکم شود و این کار عظیمی است و در آن مسائل سیاسی و اجتماعی متنوعی وجود دارد که اگر هر بخش آن را مجموعه‌ای در دستور کارش قرار دهد، خدمت کرده است.

آیت‌الله هاشمی شاهرودی تصریح کرد: تحولاتی که پیش آمده، زمینه و مقدمات صدور انقلاب به کل دنیاست و کارهای زیادی می‌توان در این زمینه هم در داخل کشو و هم در مناطقی که بیداری اسلامی در آن مناطق رخ داده، قبل از آنکه دشمن از این تحولات بهره‌گیری کند، انجام داد.

وی افزود: دشمن دنبال موج‌سواری است و هنگامی که می‌بیند طاغوت‌هایی که دست‌نشانده آنها بودند، یکی یکی در حال سقوط هستند، سعی می‌‌کند سوار موج شود و به طرق مختلف بیداری ملت‌ها را مدیریت کند تا به نفع خودش باشد یا حداقل خیلی به ضررش نباشد.

آیت‌الله هاشمی شاهرودی بر همین اساس متذکر شد که دشمن نقشه‌های مختلفی هم برای این کار دارد و فراکسیون بیداری اسلامی مجلس می‌تواند یکی یکی این نقشه‌ها و ترفندها را بررسی و درباره آنها روشنگری کند.

“وقتی ۷۰ سال قبل نظام کمونیستی و سوسیالیستی در کشورهای مختلف حتی برخی کشورهای اسلامی مثل مصر و عراق منتشر و حاکم شد، استکبار غربی بیکار ننشست و چون دید نمی‌تواند از راه برخورد کاری از پیش ببرد، تلاش کرد با مدیریت مساله و کارهایی مانند انجام شبه‌کودتاهای سوسیالیستی نفوذ افکار کمونیستی و سوسیالیستی را خنثی و مهار کنند”.

این مرجع تقلید گفت: آنها می‌خواهند همین کار را با اسلام انجام دهند و از آنجا که از برقراری ارتباط میان ملت‌های منطقه با جمهوری اسلامی در هراسند، مدل های رقیبی برای انقلاب اسلامی در منطقه درست کردند که اسلام لیبرال مآب است، مانند اسلام ترکیه و تلاش دارند آن را جایگزین اسلام ناب کنند.

وی افزود: آنها به همین مقدار بیداری که رخ داده حساس هستند و نمی‌خواهند مردم منطقه با ایران اسلامی رابطه برقرار کنند و دنبال آن هستند که با ایجاد یک اسلام آمریکایی و لیبرال منش مسیر را منحرف کنند که این خیلی خطرناک است و فراکسیون بیداری اسلامی می‌‌تواند این موضوع را بررسی و روشنگری کند.

آیت‌الله هاشمی شاهرودی ادامه داد: من از محدودیت‌های وزارت امور خارجه مطلع نیستم اما هنوز ایران به جز نقش آفرینی ایدئولوژیک و استراتژیکی که متعلق به خود انقلاب است، آنگونه که برخی کشورها مثل ترکیه که فعال‌تر از ما ظاهر شده و به نفع مدیریت اسلام لیبرال مآب عمل می‌کند، نقش و حضور فعالی در تحولات نداریم.

وی خاطرنشان کرد که تعیین این نقش یکی از محورهای مهم کار فراکسیون بیداری اسلامی است که باید بررسی کند از چه راه‌هایی می‌توانیم فعال‌تر در این عرصه وارد شویم.

رئیس سابق دستگاه قضایی کشورمان روابط فرهنگی را از جمله راه‌های نقش آفرینی ایران در منطقه عنوان کرد و گفت: مصر خیلی مهم است و مردم این کشور به خصوص نخبگان آنها دید خوبی از ایران دارند و شیخ الازهر خیلی به شیعه خوش بین می‌نگرد و علاقه زیادی به سیدحسن نصرالله دارد و ایشان را فخر عالم اسلام می‌داند.

آیت‌الله هاشمی شاهرودی افزود: مردم مصر، بر عکس آنکه نگاه خوبی به ایران دارند، دید بدی از نظر تاریخی به خاطر حاکمیت امپراطوری عثمانی نسبت به ترک‌ها دارند و خصوصا با حرف‌های اخیر وزیر خارجه ترکیه که بحث احیای امپراطوری عثمانی را مطرح کرد، به آنها خیلی حساسیت دارند.

“مردم مصر خیلی روحیه ضد آمریکایی و ضد اسرائیلی دارند ولی ترکیه که با اسرائیل رابطه دارد و هم پیمان آمریکاست، حالا با یک کار ظاهری متولی جریان مقاومت شده و به جای ما، طرح و راهکار می دهد و ما که سند حمایت از مردم مظلوم فلسطین و جریان مقاومت هستیم و کل نقشه‌های استکبار در منطقه را ناکام کردیم، باید کنار قرار گیریم”.

وی همچنین خاطر نشان کرد: شخصیت سیدجمال‌لدین اسدآبادی که مؤسس و رشد‌دهنده فکر اسلامی و استاد محمد عبده بوده و مرحوم عبده هم استاد حسن البناء پایه‌گذار اخوان المسلمین بوده، می‌تواند در کنار ظرفیت ارتباط مردم و نخبگان مصر با ایرانیان به عنوان یک ظرفیت بزرگ مورد استفاده قرار گیرد.

آیت‌الله هاشمی شاهرودی در پایان اصل تشکیل فراکسیون بیداری اسلامی را اقدام مبارکی که می‌تواند منشاء آثار فراوانی باشد، دانست و تاکید کرد: مجلس شورای اسلامی باید در زمینه‌ توسعه اسلام در کل جهان فعال‌تر باشد و حتی در این زمینه می‌توانیم از ظرفیت‌های خوبی که در منطقه وجود دارد، کمک بگیریم.

به گزارش فارس، پیش از سخنان آیت‌الله هاشمی شاهرودی، سیدشهاب‌الدین صدر نماینده تهران و رئیس فراکسیون بیداری اسلامی گزارشی در خصوص ضرورت تشکیل این فراکسیون و اهداف و برنامه‌های آن که ۱۷۰ عضو در مجلس و ۳۵ عضو شورای مرکزی دارد، ارائه کرد.

این عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی از دیدار با مراجع عظام تقلید و شخصیت‌های موثر در عرصه بیداری اسلامی و برگزاری همایشی قریب‌الوقوع برای بررسی شرایط منطقه و تبیین راه‌های ترویج گفتمان بیداری اسلامی و ارتباط با رهبران قیام‌های مردمی در منطقه به عنوان برنامه‌های آتی فراکسیون متبوعش یاد کرد.

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرتان را بیان کنید